Môže sa pri Leiden mutácii prenášať?

Zodpovedané
2. dec 2020

Dobrý deň,

mám Leiden mutáciu v heterozygotnom stave a taktiež jednu MTHFR mutáciu. Celé tehotenstvo si preventívne pichám Clexan 0,4.

Môžem pri týchto mutáciach prenášať?

Na českých stránkach som našla, že pri Leiden mutácii sa nesmie prenášať a pristupuje sa k vyvolávaniu pôrodu v 40+0.

Postupuje sa tak aj v slovenských pôrodniciach?

Ďakujem

Dobrý deň,

u závažných leidenských mutácií sa skutočne odporúča neprenášať a vyvolať pôrod v 40. týždni.

V slovenských pôrodniciach neexistujú jednoznačné postupy, takže sa môžete stretnúť s tým, že Vám dvaja rôzni lekári navrhnú iný postup, podľa vedenia a filozofie daného pracoviska.

Odporúčam Vám sa dohodnúť s pôrodníkom vo Vami vybranej pôrodnici.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com