Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Môže stres zastaviť začínajúci pôrod?

Zodpovedané
11. apr 2019

Dobrý deň,

môj prvý pôrod bol veľmi dlhý, ťažký a komplikovaný. Komplikácie nastali aj po pôrode, ale zachránili ma. Po tomto zážitku som trpela ťažkou popôrodnou depresiou.

Teraz čakáme druhé dieťatko a minulý týždeň som mala pravidelné kontrakcie. Keď však uprostred predýchavania priviedli ďalšie ženy na pôrod a nechali otvorené dvere na pôrodnej sále počas 3 pôrodov.

Mňa až zamrazilo, oblial ma studený pot a zrazu som sa ocitla na stole, ktorý sa mi takmer stal osudným. Kontrakcie prestali. Následne pri konzultácii pôrodného plánu s pôrodnou asistentkou ma vysmiala, že určite môj pôrod nebol taký zlý. Prepustili ma domov, ale odvtedy nemôžem spať. Budím sa v noci celá spotená a vystresovaná. Pri pohľade na malého plačem, lebo mám pocit, že sa z pôrodnice za ním nevrátim.

Mohol stres vo mne niečo zablokovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

samozrejme. Stres je významným faktorom pri pôrode. Ak sa žena bojí, cíti sa vystresovaná, vyplavia sa hormóny, ktoré spomaľujú kontrakčnú činnosť maternice, a tým aj celý pôrod.

Odporučila by som Vám nejakú psychoprofylaxiu ešte pred pôrodom, je dôležité hovoriť o vašich pocitoch. Taktiež si sebou k pôrodu zobrať niekoho, kto Vám bude psychickou podporou.

Ak je to možné, zvážila by som aj možnosť výberu pôrodnice, kde bude rešpektovaný Váš pôrodný plán a kde sa budete cítiť v bezpečí.

Prajem Vám veľa šťastia


Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
por.as.hanka@gmail.com