Ohrozuje moja nízka výška, cysta u bábätka a tehotenská cukrovka pôrod?

Zodpovedané
12. sep 2019

Dobrý deň,

momentálne som v 37+1 týždni tehotenstva. V 36+0 pri kontrolnom sone našli bábätku cystu o veľkosti do 1 cm na pravej obličke. Lekárka to neriešila, len mi dala kontrolu o 10 dní.

Môže to ohroziť bábätko?

Čo v prípade, že cysta bude stále viditeľná alebo väčšia?

Zvažuje sa cisársky rez, aby nedošlo k väčším komplikáciám?

Druhá otázka je kvôli mojej výške. ?eriam len 152 cm a mám tehotenskú cukrovku. Lekárka je za cisársky rez z dôvodu možných komplikácií pri pôrode.

Bola som odoslaná na príjem, kde doktor zhodnotil že váha bábätka 2 700 g v 36. týždni je dobrá. Mám dobre kompenzovanú cukrovku, tak on nevidí dôvod na poplach. Panvu mi doposiaľ nikto nemeral. Bolo mi určené len 2x týždenne sono pre sledovanie váhy bábätka. Predoperačné vyšetrenia sú vraj zbytočné.

Hrozia mi komplikácie so zaseknutím dieťaťa alebo veľkého poranenia pri pôrode?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka cysty u bábätka, tak Vám neviem odpovedať. Dosť často sa tieto stavy len sledujú.
Ohľadom vášho pôrodu si nemyslím, že je nutný plánovaný cisársky rez. Ak pôrod nebude postupovať, dá sa cisársky rez urobiť kedykoľvek.

Ale ako píšete cukrovka je kompenzovaná, váha bábätka je skôr nižšia. Takže nie je dôvod neskúsiť vaginálny pôrod, ktorý je ako pre Vás, tak pre dieťa lepšia varianta ako plánovaný cisársky rez.

Pre dieťa a jeho zdravý je dôležité, aby prešlo najmenej kontrakčnej činnosťou pokiaľ je to možné.

Prajem Vám pekný deň,
Hana Kolmanová
Pôrodná asistenka
www.navstevapoporode.sk
por.as.hanka@gmail.com