5-ročná dcéra nechce po zložení sadry z nohy chodiť. Ako ju osmelím?

Zodpovedané
17. sep 2022

Dobrý deň,

moja 5-ročná dcéra nechce chodiť po odobratí sadry z nohy. Mala úraz a doteraz sme sa nedozvedeli, či to mala zlomené. Po zdravotnej stránke má vraj nôžku v poriadku. I napriek tomu sa nechce postaviť a chodiť. Vie akurát tak stáť na mieste. Skúšali sme všeličo a podľa všetkých to má v hlave.

Ako zmením myslenie mojej dcérky?

Ako ju osmelím?

Ďakujem

Dobrý deň,

dcérka pravdepodobne prežíva z určitého dôvodu nepríjemné pocity v súvislosti s chôdzou.

Najviac jej pomôžete, keď jej budete oporou a poskytnete jej priestor, kde sa bude cítiť bezpečne.

Skúste jej pomenovať, to čo aktuálne vidíte (jej emóciu, správanie). Následne sa jej pýtajte čo by jej pomohlo. Nabádajte ju k tomu, aby sa vyjadrila o svojich potrebách.

Vy jej musíte dávať najavo, že sa budete snažiť zo všetkých síl jej všetko uľahčiť ako to budete vedieť. Dávajte jej dôveru, že to zvládne a že ste tu pre ňu.

Ak by došlo čo i len k malému pokusu o chôdzu, je dôležité to oceniť. Oceňujte tento pokrok opisom a nie len jedným slovom, ako napr. "Si šikovná". Určite lepšie je povedať napr. "Ja som na tebe dnes veľmi hrdá, že si urobila jeden krok, je to oveľa viac ako včera."

Ak by problém pretrvával, vyhľadajte odborníka pre dlhodobejšiu prácu.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička