5 ročné dievčatko odmieta chodiť na veľkú potrebu na wc a na nočník. Ako to riešiť?

Zodpovedané
14. okt 2019

Dobrý deň,

naša 5 ročná dcérka je od dvoch rokov odplienkovaná. Cikať na nočník, alebo chodiť na wc nemá problém. Ale ako má ísť na veľkú potrebu, tak odmieta. Doslova začne plakať a brániť sa. Keď sa jej spýtam prečo, tak jej odpoveď je "neviem".

Myslím si, že sme už vyskúšali naozaj všetko. Hrali sme sa na wc, mojkali, dohovárali. Skúšali sme, aby vykonávala veľkú potrebu naraz s iným dieťatkom, ale vždy odmieta. Miestami akoby dostala hysterický záchvat.

Plienku tiež odmieta, čiže ide jej to do nohavičiek. Veľkú potrebu vykonáva viackrát za deň v malých dávkach. Je na nej vidno, že ako tlačí. Čiže problém s tým, že by to necítila, by nemal byť.

Dali sme ju aj do škôlky a dúfali sme, že sa to napraví. Tam sa to akoby zhoršilo. Odmietala tam aj cikať. Takže zo škôlky sme ju odhlásili, aby sme jej ani náhodou nespôsobili nejaké psychické problémy.

Ako jej môžme pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že ide o veľmi nepríjemnú a vyčerpávajúcu situáciu, ktorú by ste radi čo najradšej vyriešili. Príčin môže byť viacero.

V prvom rade by bolo dobré presvedčiť sa, či je zdravotne všetko v poriadku. Prekonzultujte situáciu teda s pediatrom, popr. nejakým špecialistom. Ak bol vylúčený zdravotný problém, odporúčam spoluprácu so psychológom.

Vidím, že skúšate veľa a pre dcérku chcete len to najlepšie. Doma jej vytvárajte prijímajúce a bezpečné prostredie. Rozprávajte sa s ňou o jej pocitoch, obavách, strachu. Všímajte si malé úspechy a oceňte ju. Skúste ju podporovať v sebakontrole, pomenujte citlivo dôsledky.

Skúste neklásť na dcérku prílišný tlak, netrestajte. Ona vnútorne cíti, že niečo nie je v poriadku, predpokladám, že sa trápi, ale momentálne to nejde inak.

Potrebuje cítiť v prvom rade prijatie a bezpečie, na ktorých môže stavať a o ktoré sa môže oprieť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com