5 ročný syn stojí medzi manželom a mnou. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
25. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho manželstva, v ktorom nie je všetko v poriadku. Po štyroch rokoch manželstva sa nám narodil vytúžený syn. Všetko bolo v poriadku, ale manžel sa na syna priveľmi upol. Berie ho ako parťáka a spoločníka.

Syn bude mať 6 rokov a s manželom doslova manipuluje. Mám pocit, že už nemám manžela. Všetok čas trávi a organizuje podla syna.

Nerešpektuje moje názory na výchovu a z toho vyplýva i nežiadúce správanie syna voči mne v prítomnosti otca. Keď som s ním sama, všetko je iné. Má hranice, vie ako sa ma so mnou rozprávať. Akonáhle však príde ocko, tak syn nedovolí, aby sme sa aspoň chvíľu porozprávali ako rodičia.

Najhoršie na tom je to, že manžel nevidí na tom nič zlé a venuje mu celú svoju pozornosť. Ja však cítim, že ma akoby vymenil za syna.

Už dlhšiu dobu sa to snažím s manželom odkomunikovať, ale on si zastáva syna. Som bezradná. Pokiaľ sme dieťa nemali, tak sme mali ukážkové manželstvo. Rozumeli sme si.

Vrchol celého problému je pre mňa spoločné spanie v posteli. Keď syn vážne ochorel, tak spával medzi nami. Už je však zdravý a stále si dožaduje spať s nami. Mne to veľmi prekáža, lebo nemôžem byť večer s manželom sama.

Manželovi som dala podmienku, že buď bude v spálni syn alebo ja. Na moje prekvapenie spávam oddelenie v detskej izbe s krásnou posteľou a medzi hračkami, ktoré mu neustále kupuje.

Syna mám veľmi rada, ale myslím si, že v jeho veku by mal mať isté pravidlá.

Manžel ma viní, že som necitlivá.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak cítite neprávosť, neférovosť, že syn stojí medzi vami a mužom a manžel medzi vami a synom, že niečo nefunguje, nie je to v poriadku.

Samozrejme, v prvom rade treba komunikovať s manželom. Povedzte mu ako situáciu vnímate, ako sa v nej cítite a čo a ako by ste to potrebovali. Skúste navrhnúť nejaké riešenie, buďte ochotná robiť kompromisy. Skúste sa dohodnúť, nastaviť si pravidlá, hranice. Tak, aby ste boli obaja spokojní a vaše potreby boli v čo najväčšej miere naplnené. A samozrejme aj potreby syna.

Je prirodzené, že dieťa zmení roly manželov. Zrazu je manželka aj matka, manžel je otec, do toho majú aj svoju pracovnú rolu. Býva náročné skĺbiť tieto roly, nájsť medzi nimi rozumnú mieru.

Odporúčam vám poradiť sa aj so psychológom. Pocit, že dieťa je prekážkou vo vzťahu je zničujúci pre každý vzťah v rodine.

Jeho a ani syna zmeniť nedokážete.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com