6 ročnému synovi s Aspergerovým syndrómom sa veľmi zhoršil stav v karanténe. Čo máme robiť?

Zodpovedané
24. mar 2020

Dobrý deň,

syn má 6 rokov a má diagnostikovaný Aspergerov syndróm a ADHD. Žijeme v zahraničí, tu navštevuje medzinárodnú školu v anglickom jazyku. Je trilingválny, šikovný, rýchlo nasáva vedomosti v oblasti, ktorá ho uchváti.

Je to ľúbezný a milý chlapec, v škole nemá problémy, deti aj učitelia ho majú radi. My ho zbožňujeme, dávame mu množstvo lásky a pochopenia, hlavne, keď ma ťažké chvíle.

Vždy mal a má svoje ťažkosti. Napríklad s oblečením, s vyprázdňovaním, so zvukmi.

Tento týždeň sa situácia veľmi zhoršila, lebo sa dozvedel o koronavíruse. Nastali všetky tieto zmeny. Ostali sme v karanténe, školu zavreli, jeho celý rytmus nabúraný. Ešte k tomu mu pribudol strašný strach o naše a jeho zdravie. Prejavuje sa to zvláštnymi výkyvmi v jeho psychike. Dostáva nutkavé pocity stále opakovať niektoré pre bežného človeka divné činnosti. Jeho stavy už dlhší čas obmedzujú jeho normálny život a v podstate celú rodinu.

Teraz je v stave, že už neviem ako mu ďalej pomôcť. To, čo robí, čo neznesie a z čoho dostáva až panické záchvaty mu zaberie niekoľko hodín denne (a samozrejme aj mne). Ešte k tomu začína mať sklon si ubližovať, keď už je sám zo seba zúfalý.
Nemám sa na koho obrátiť, keďže ambulancie nefungujú.

Môžte mi prosím poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša situácia je veľmi špecifická.
Na mnoho Aspergerov nefunguje to čo na bežné deti, a aj každé dieťa s AS reaguje inak.
Ideálne by bolo, ak by ste sa vedeli aspoň telefonicky, popr. emailom spojiť s ošetrujúcim lekárom vášho syna, ktorý ho pozná najlepšie.

Ja vám dokážem dať len veľmi všeobecné rady, odporúčania.
Veľa sa so synom rozprávajte. Pracujte s jeho emóciami, pomenujte ich, príjmite, priznajte.

Pýtajte sa, čo by mu pomohlo. Na internete sa objavilo množstvo materiálov ohľadne koronavírusu pre deti, dokonca aj pracovné listy, ktoré pomáhajú deťom spracovať emócie týkajúce sa tejto témy. Zrejme sem nemôžem dávať linky, ale kľudne sa mi ozvite do mailu ak máte záujem a rada vám prepošlem.
Byť informovaný je pre dieťa s AS základ. Keď sa bude pýtať, odpovedajte. Pýtajte sa čo vie, čo by chcel vedieť.

Tiež by bolo dobré vyrobiť si denný rytmus - na papier si nakreslite plán dňa, poprípade si to nejako vyrobíte, podľa toho na čo dobre reaguje. Dajte si to na viditeľné miesto, aby situácia bola preňho predvídateľná.

Vytvárajte mu prijatie a bezpečie. Dôležitá je práca s emóciami. Venujte mu pozornosť, prejavujte lásku a reagujte na jeho potreby. Ak si ubližuje, nastavte mu hranice. Komunikujte empaticky.

Ak by to išlo a syn by chcel, venujte čas voľnej hre. Pozrite si niečo o filiálnej terapii a skúste sa s ním doma takto hrať. Pomáha to dieťaťu uvoľniť napätie, prejaviť strachy a úzkosti.
Hľadajte, skúšajte, poznáte si ho, skúste nájsť niečo čo bude prínosné pre obe strany.

A skúste kontaktovať niekoho kto syna pozná aspoň telefonicky, mailom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com