6 ročnému synovi sa páčia chlapi. Zmení sa časom jeho správanie?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho 6 ročného chlapca, ktorý zrazu začal hovoriť o tom, že sa mu páčia chlapci. Predstavuje si veci, ktoré nie sú normálne u tak malého chlapca.

Kedy to presne začalo, to neviem. Ale veľa času trávil na notebooku. Hrával buď online hry, alebo pozeral na youtube rozprávky. Uvedomujeme si, že sme spravili chybu a nemal mať prístup k internetu.

Chlapec sa nám priznal, že párkrát mu vyskočilo nevhodné video, ktoré vraj nepozeral. A bolo to video, kde bol chlap s chlapom. Niečo podobné videl aj v škôlke, kde údajne jeden chlapec stál a druhý si k nemu kľakol. Snažili sme sa vysvetliť mu, čo to znamená a že tak to nemá byť. On je ako tvrdohlavý pubertiak. Syn si vzal do hlavy, že aj on bude tiež s chlapom. Predtým sa mu páčili dievčatá a v škôlke sa mu páčila spolužiačka.

S manželom sme v koncoch, preto prosíme odbornú pomoc od Vás.

Je toto správanie u 6 ročného chlapca normálne a zmení sa to časom?

Alebo máme čakať, že bude homosexuál?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

na vaše otázky neviem dať odpoveď. V dnešnej dobe deti počujú, vidia a dostáva sa k nim o veľa viac informácii ako predtým. A deti rozprávajú o tom, čo vidia. Čiže v tomto zmysle, ak mal k tomu prístup, to normálne je.

Spozornela by som však, skúste zistiť, či za tým nie je niečo viac, či niekto pred ním nerozprával, nebodaj nerobil niečo sexuálne.

Samozrejme, môžu za tým byť aj videá, len by som spozornela, lebo na dieťa jeho veku je to neobvyklá téma.

Neviem ako často o tom rozpráva a akým spôsobom, toto mi len napadlo ako zamyslenie.

Odborníci tvrdia, že svoju sexualitu si zvyčajne mladí ľudia uvedomujú medzi 13. - 19. rokom života. Myslím si teda, že synček rozpráva niečo čo počul a videl. Rieši niečo čo je preňho aktuálne, teda, ak ide len o obdobie, časom sa to môže zmeniť.

Či bude/je homosexuál nezistíte. Nezáleží to však od jedného videa a ani od toho, čo videl v škôlke. Ako som povedala, svoju sexuálnu orientáciu, hoci sa s ňou narodíme, si uvedomujeme až neskôr.

Ak sa vám zdá, že by mohlo syna niečo trápiť, že zažil niečo, čo preňho mohlo byť nepríjemné, ak je otázka sexuality riešená veľmi často a intenzívne, obráťte sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com