8 ročná dcéra je veľmi pomalá. Ako jej pomôžem?

Zodpovedané
26. nov 2019

Dobrý deň,

moja najstaršia dcéra má 8 rokov a je pomalá. Má trojročného a ročného súrodenca. Už v škôlke jej deti hovorili, že je slimáčik. Je extrovert a je sebavedomá. Bez problémov vystúpi na pódiu s mikrofónom v ruke a aj žiačka je dobrá.

Problém je, keď je treba niečo spraviť v určitom časovom úseku. Test a pätminútovku v škole dokončuje dodatočne, alebo dokončuje ústne. Je tretiačka a toto je učiteľka už odmieta tolerovať.

Odomňa chce, aby som ju zrýchlila. No nepovedala mi ako to urobiť. Sama sa na to hnevám. Ja potrebujem mať všetko hotové hneď, všetko pripravené, stále niečo robím a musím byť včas.

Školskí špeciálna pedagogička mi povedala, že keď nie je utiahnutá, tak je šikovná. Je to jej len povaha a treba sa s tým zmieriť a prispôsobiť sa jej.

Okrem toho, že je pomalá, tak si potrebuje všetko overiť, či to má správne a dokonalé. Pri písomných úlohách je to nadlho. Dokáže si robiť domáce úlohy aj niekoľko hodín. Skôr ako sa dostane k robeniu úlohe, tak je najskôr hladná, chce obliecť bábiku, nakŕmiť brata.

Keď sa zavrie do izby, tak ju nájdem kresliť obrázok na čítanie. Aj to dostávajú za úlohu. Keď som pri nej, tak to ide rýchlejšie. Skúšala som jej pri jedle vyčleniť čas, za ktorý sa má najesť. Samozrejme, že to nestíha.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Ak tomu správne rozumiem, pýtate sa na to ako dcérke pomôcť robiť veci rýchlejšie.
Na túto otázku je ťažké odpovedať.
Možno je pre ňu náročné sa sústrediť, možno si neverí a tak sa radšej veľmi do vecí nepúšťa. Možno má problém, keď sa od nej niečo vyžaduje, cíti sa pod tlakom. Možno si v tom nevie spraviť systém a v tomto potrebuje pomoc a len to nacvičiť.

Môžete skúšať motivačné veci, popr. niečo formou zábavy. Skús či stihneš dojesť kým skončí táto pesnička napr. Ak nie, tak nerobiť z toho vedu, povedať, že zajtra môžete skúsiť inú pesničku.
Niekedy pomáhajú vizuálne pomôcky - na tabuľu napísať, obrázkami naznačiť čo ešte treba spraviť a do kedy.
Možno skúšať vyvodiť nejaký logický dôsledok. Veľa závisí aj od dcérky, aj výchovy, ktorú máte.. Ak sa to napr. nestihne do nejakého času, bude to už len na nej, lebo napr. aj vy potrebujete čas pre seba.
Tiež môžete skúšať nastavovať budík ako časovú hranicu.

Doma vytvárajte bezpečné a prijímajúce prostredie, poskytujte empatickú reakciu, nastavujte hranice a pracujte s emóciami. Dcérke dávajte dôveru, že to zvládne. oceňujte keď sa jej niečo podarí. Budujte jej sebaúctu, aby poznala svoju hodnotu.

Skúste hľadať príčinu. Zvážila by som aj, či nejde o nejaký problém s pozornosťou.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com