9 ročná dcéra má 82 kg a nemá sebavedomie. Ako jej môžem pomôcť?

Zodpovedané
28. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 9 ročnej dcérky, ktorá je v spoločnosti je hanblivá a utiahnutá. Doma je v pohode. Má 166 cm a 82 kg. Jej otec má 192 cm a 140 kg. Ja mám 152 cm, som v 8. mesiaci tehotenstva a vážim teraz 84 kg.

Čakáme na vyšetrenie u endokrinológa. Dostala aj prvý menzes a keďže sa jej cyklu ešte len upravuje, tak ho má aj každé dva týždne. N

Veľmi ma mrzí, keď mi dcéra povie že sa nemá rada. Lebo je škaredá a tučná. Aj deti sa jej smejú. Snažím sa jej vysvetliť, že nemusí byť ako z časopisu. Že je pekná aj keď má nadváhu a že cvičením a vekom to pôjde dole.

Strašne ma to zraňuje. Je to pekné dievčatko, no jej sa nepáčia jej hnedé oči a ani jej hnedé husté vlasy a ani jej postava. Nosí okuliare, keďže ma zlý zrak.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Dcérka je vo veľmi citlivom období a má o sebe pokrivený sebaobraz. To sa zrejme nepodarí zmeniť len tak doma. Momentálne dá veľa na rovesníkov a spolužiakov. Avšak z ich strany prichádza len výsmech.

Doma jej poskytujte bezpečie, prijatie a lásku. Počúvajte ju, snažte sa porozumieť. Poskytujte jej empatiu, podporu. Oceňte keď sa jej niečo podarí, nejakú jej vlastnosť, ktorá viedla k výsledku (Trpezlivo si to robila a podarilo sa ti to. Vidím, ako si si na tom dala záležať a pod.)
Niektorým deťom pomôže záujmový krúžok. Ak robia to v čom sú dobré a vidia to aj iní, poprípade to tiež ocenia. Podporujte jej záujmy.

Robte spolu s ňou rozhodnutia o rodine, ukážte jej, že na ňu dáte, že jej názor je pre vás dôležitý. Poproste ju, aby pre vás niečo spravila. To postupne buduje hodnotu seba samej.
Veľa záleží aj od dcéry, aká je, čo príjme.

Nepoznám genézu, či to vždy bolo takto. Každopádne by bolo dobré zistiť prečo má nadváhu. Je to zdravotný problém? Poprípade sa prejedá? Má málo pohybu? Životný štýl? A na základe toho s tým pracovať.

Kvôli sebavedomiu by som aj ako prevenciu odporučila návštevu odborníka. Deti dnes vedia veľmi zraniť, tak by bolo dobré, aby si uvedomovala svoju hodnotu a budovala sebavedomie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com