Ako mám 4,5 ročnú dcérku pripraviť na to, že budem niekoľko dní v pôrodnici?

Zodpovedané
28. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka bude mať 4 roky a o pár mesiacov budem znovu rodiť. Dcérka nechodí do škôlky, je so mnou doma. Keď niekam odbehnem, tak za mnou vystrája. Bojím sa, že ako zvládne môj pobyt v pôrodnici.

Večer zaspáva iba pri mne, inak zaspať neviem. Manžel si vezme voľno z práce, prídu babky a dedkovia, ale aj tak sa bojím, že to nebude stačiť.

Ako mám dcérku pripraviť na to, že budem niekoľko dní v pôrodnici?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade je veľmi dôležité ako celú situáciu vnímate vy. Dcérka sa pravdepodobne cíti veľmi bezpečne a isto vo vašej prítomnosti. Potrebuje cítiť od vás aj to, že jej veríte, že to zvládne chvíľu bez vás. My dospelí si ako prví musíme svoje emócie spracovať a vysporiadať sa s nimi, pretože potrebujeme byť pre naše deti oporou a musíme im veriť a dodávať odvahu.

Chýba mi informácia, či od dcérky vnímate nejaké signály, že by mohol nastať u nej problém zvládnuť túto situáciu mimo toho, že vystrája teraz keď sa vzdialite. Pokiaľ o tom ona sama začína hovoriť, že nechce byť bez vás, že sa bojí a podobne pomôcť jej môžete aj tým, že jej budete emócie pomenúvavať. Tým prepájame dôležité centrá v mozgu a budujeme emocionálnu inteligenciu.

Hovorte jej napríklad: Vidím, že máš strach. Bojíš sa, kde pôjdem, že budem bez teba chvíľu. Ako by som ti mohla pomôcť, aby ti bolo lepšie? Ak sama nevie, tak dajte nejaké návrhy. Napríklad môžeš si nechať moju fotku pod vankúšom a budeš vedieť, že sa vrátim.

Deťom pomáha aj to, keď ešte pred odchodom do pôrodnice spoločne nachystáte pre nové bábätko nejaký darček, ktorý mu potom dcérka prinesie. Nenúťte ju však do niečoho, čo sama nechce. Naopak aj sestra môže dostať nejaký pekný pozdrav, že už je veľká sestrička akože od nového bábätka.

Aby odhadlo časový interval návratu zakrúžkujte si dni v kalendári, ktoré si bude čiarkať a bude vedieť približne kedy sa vrátite. V tom jej bude pomáhať práve otecko. Môže to byť ich každodenný rituál ráno.

Dcérku zapájajte do príprav súvisiacich s príchodom súrodenca. Môže pomáhať pri kupovaní výbavy, podieľať sa na výbere mena, naučiť sa uspávanku, ktorú bude súrodencovi spievať. Dieťa sa tak bude cítiť zúčastnené a bude cítiť, že ho rodičia považujú za rovnocenného člena rodiny, ktorého názor je tiež dôležitý.

Skúste využiť aj dostupné publikácie o tom, keď sa dieťatku má narodiť súrodenec. Na internete nájdete toho mnoho napríklad Mamička má bábätko. Tak isto môžete využiť rôzne hry, aby dcérka mala predstavu o tom ako to celé prebieha (medvedica čaká maličké, keď sa už pýta na svet musí na chvíľu odísť aby jej pomohli, súrodenec zostane s ockom medveďom doma, čakajú na maminku, hrajú sa spolu a pod.). Vzácny čas, keď tu ešte stále budete len pre svoje prvé dieťa vás upokojí a vaše dieťa uistí o tom, že o vaše lásku s príchodom nového súrodenca nepríde. Dieťa získa lepšiu predstavu o tom, čo sa bude v najbližšie dni odohrávať a vy zas pochopíte jeho obavy.

Nezabúdajte, že aj väčšie dieťa je stále len dieťa, preto nedokáže vyhodnotiť, aké zmeny nový člen rodiny prinesie. To ako vaša rodinná situácia bude vyzerať po príchode súrodenca na svet tiež závisí od vášho prístupu.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička