Ako pomôcť 2,5 ročnému synovi, ktorý sa v noci budí a plače?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

máme 2,5 ročného syna, ktorý je dosť citlivý. Potrebuje nás, naše prejavy lásky, našu prítomnosť. Posledných 6 mesiacov máme s ním problém so spánkom, obedným a aj nočným. Cez obed sa takmer vždy po hodine zobudí a začne plakať. Neviem ho utíšiť. Pýtam sa ho čo mu je, či ho niečo nebolí, alebo sa mu niečo nesnívalo. Zakaždým mi povie, že neviem.

V tej miestnosti spáva aj jeho mladšia 10 mesačná sestra. A keďže nechcem, aby ju zobudil, idem s ním vedľa a tam sa buď niekedy upokojí, alebo stratím nervy aj ja a nechám ho tam. Buď preto, že zobudí malú, ktorú musím ísť uspať alebo jednoducho preto, že nedokážem mu ponúknuť svoj pokoj. Tak radšej odídem. Potom chytí amok a pociká sa. Ide o to, že sa to opakuje takmer denne a ja už nemám silu to riešiť. Neviem prísť na dôvod a ako mu pomôcť. Obdobne sa opakuje aj v noci, len vtedy je ľahšie upokojiteľný.

Spí s nami v spálni na svojej posteli, ktorá je vedľa manželskej posteli. Skúšali sme spanie so staršou dcérou v detskej izbe a to bola katastrofa. Neustále sa budil, tak šiel k nám. Chvíľu bolo dobre a zase sa to začalo opakovať.

Zrušila som akúkoľvek televíziu, zlepšilo sa to len na chvíľu. Zhorší sa to vtedy, keď má iný deň ako obyčajne. Keď sa vráti od babky z prázdnin. Potom nám robí hrozné problémy. Večer nechce späť, ide cikať aj 5x, aj keď sa mu nechce. Keď od neho odídeme, tak plače. Inak zaspáva normálne sám, po zaspievaní a rozlúčení sa a pomodlení.

Od malička bol dosť urevané bábo, mal vskutku veľkú potrebu plakať, a to najmä po nových podnetoch. Bojím sa, čo bude po nástupe do škôlky.

Je to spôsobené len dozrievaním nervovej sústavy, alebo s ním mám ísť k odborníkovi?

Inak má rád ľudí, ani cudzích sa nebojí. Je veľmi komunikatívny, veľa rozpráva.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia s vašim synčekom je pravdepodobne náročnejšia. Preto chápem, že pravdepodobne niekedy si sama neviete dať rady a potom nezvládnete situáciu. Je to úplne pochopiteľné.

Skúste preto dbať aj na svoje vlastné emócie, nájdite si stratégie, ktoré by vám mohli pomôcť, aby ste lepšie zvládali následne aj synove emócie. Láskavá výchova chce niekedy veľa trpezlivosti.

Z toho čo píšete usudzujem, že takéto prejavy počas spánku sú mory. Tie sú väčšinou súčasťou vývinu a skôr prechodného charakteru.

Prečítajte si moje predošlé príspevky na túto tému nočné mory a uspávanie:

https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička