Ako pomôcť 3,5 ročnému synovi, ktorý zadržiava močenie?

Zodpovedané
24. máj 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 ročný syn už asi 2 týždne zadržiava močenie. Pripisujem to žiarlivosti na mladšieho súrodenca.

Mal problém už aj s kakaním. Je od 2 rokov odplienkovaný a je bez nehôd. Ale musim povedať, že na nočník som ho učila silou mocou od roku, čo sa zrejme podpísalo na tom odmietaní kakania.

Som veľmi smutná, nakoľko sama som mala v detsve množstvo problémov, čo nakoniec vyústilo do poruchy príjmu potravy - kvôli zlej výchove. Chodila som aj k psychológovi V dospelosti som ok, a to vďaka manzelovi, ktorý mi je oporou.

Ako môžem synčekovi pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Pri zadržiavaní moču, stolice treba vylúčiť aj zdravotný problém, poradiť sa s pediatrom.
Zadržiavanie však môže byť aj problém psychický, s vnútorným napätím.

Vy, ako mama, dávajte synovi veľa lásky. Dieťa potrebuje pocit bezpečia a lásky, blízkosti. To je preň to najdôležitejšie. Buďte pri ňom, reagujte na jeho emócie, počúvajte ho, snažte sa mu porozumieť, rozprávajte sa. Spravte si čas len pre neho.

Odporučila by som vám poradiť sa aj so psychológom. Vzhľadom na vaše detstvo, ktorého ste si vedomá, je možnosť, že niečo prenášate na deti a ani o tom neviete. Tiež, keď poskytnete viac detailov a vašej rodine a živote, vám môže pomôcť prísť na to, čo môže byť za zadržiavaním vášho syna.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com