Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

ťažko odhadnúť z čoho takéto správanie pramení. Mnohokrát sa objavuje keď dieťa nemôže slobodne prejaviť svoje emócie, najmä hnev. Keď pociťuje nejakú neistotu.

Poprípade, a to najmä škrípanie zubov sa môže objavovať keď dieťa zažíva stresové situácie, prípadne úzkosť, nejaké väčšie zmeny.

Môže to byť pretlak energie, emócií.

V domácom prostredí im poskytujte prijatie a bezpečie. Najmä to prijatie. Keď sa bude chcieť prejaviť, nech sa prejaví. Zrkadlite, pomenujte mu emócie. Nech sa cíti slobodne. Prijmite ich. Pomenujte. A prijmite aj ich prejavy, pokiaľ nie sú deštruktívne. Vtedy nastavujte hranice. Dôležité je aj nastavovanie hraníc vo všeobecnosti, a to citlivo a jasne.

Hranicu nastavte aj keď uvidíte, že ubližuje zvieraťu. Bez kriku a rešpektujúco v 3 krokoch:
1. Pomenovanie situácie, správania.
2. Nastavenie hranice.
3. Poskytnite alternatívu. Môžeš stláčať vankúš, udierať do gauča.

Ak dieťa zastavíme v prejave emócií, dieťa síce prestane, ale tieto sa v ňom hromadia a navyše si hovorí, že jeho emócie nie sú dôležité a že keď ich prejavuje nie je dostatočne dobré. Dieťa potrebuje emócie vyjadriť a potrebuje, aby to niekto prijal a pomáhal mu hľadať stratégie na ich zvládanie.

Tiež by mohla pomôcť fyzická aktivita, kľudne aj "bojovanie", napr. vankúšmi, jašenie sa. Upevňuje kontakt, zároveň sa vybije energia. Ak vám to je proti srsti, nejaké loptové hry, behanie atď.

Verím a čítam, že je toho na vás veľa. Preberáte viacero rol, chcete to mať pod kontrolou a zrejme ste spokojnejšia keď sú veci v poriadku, úlohy splnené. Možno by isté poľavenie pomohlo aj vám, aj deťom.

Zhrniem. Poskytujte empatiu, prijímajte emócie, eliminujte príkazy, zákazy, tresty, používajte dohody, pravidlá, dávajte na výber, nechajte niekedy deti o niečom rozhodnúť. Dajte im pocítiť, že sú dôležitý, že dáte na ich názor. Vytvárajte bezpečné, prijímajúce prostredie a nastavujte hranice.

Ak by ste si nevedeli rady, boli by to pre vás zaťažujúce, poprípade by to aj naďalej nefungovalo, skúste sa s niekým poradiť.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com