Ako pomôcť mame, ktorá je veľmi citlivá?

Zodpovedané
19. aug 2019

Dobrý deň,

som vydatá a mám trojročnú dcéru. Manžel pracuje v zahraničí a bývame u manžela v rodinnom dome. Kým bol manžel v práci a ja na materskej, tak som chodila k rodičom aj s malou do rodnej dediny. Moja mama je veľmi citlivá. Vždy, keď odchádzame plače. Brat žije v Rakúsku a keď prídu a odchádzajú tiež plače. Je jej smutno, že ostáva v dome sama.

Otec dosť pije každý deň. Nemá v ňom žiadnu oporu.

Od septembra ide dcérka do škôlky a ja do práce, takže k mame chodiť nebudeme. Brat je preč. Majú sa síce vrátiť, ale nevie sa kedy.

Mama je veľmi na nás naviazaná. Dosť zle znáša, že už nebudeme u nej bývať a že ostane sama s otcom doma.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

je vám ľúto mamy a boli by ste rada keby ste jej vedeli nejako pomôcť.
Avšak tu naozaj ťažko dať nejakú radu.

Môžete mame telefonovať, pozvať ju k vám, ak sa dá ísť ju pozrieť. To sú veci, ktoré dokážete ovplyvniť. Avšak či to bude mame stačiť, ťažko povedať. Jej pohľad ovplyvniť nedokážete. Rozhodnutia za seba robí ona.

Môžete sa jej spýtať ako sa cíti, čo by jej pomohlo cítiť sa lepšie, dať jej pocítiť, že je u vás vítaná, že ste tu pre ňu.

Verím, že je mame smutno a že sa cíti osamelo, do svojich rúk by to však mala vziať ona. Vy môžete stáť pri nej, poskytnúť jej pomoc, ktorá je vo vašich možnostiach a schopnostiach.

Ste však samostatná osoba a musíte dbať aj na svoje šťastie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com