Ako pomôcť štvorročnej dcérke, ktorá má strach z vetra?

Zodpovedané
17. máj 2022

Dobrý deň,

moja skoro štvorročná dcérka má až panický strach z vetra. Trpela ním aj cca pred rokom. Potom sa to upokojilo a teraz pár týždňov znovu.

Akonáhle zafúka vietor, tak začne kričať, plakať. Všetko drží, aby nič neodfúklo. Zistili sme, že najviac sa bojí toho, že niečo odfúkne. Ale aj keď nič so sebou nemáme, tak sa bojí ísť von. Musí ísť na ruky a domov.

Skúšame jej všemožne vysvetliť, že nič zlé sa nestane, ale už mi dochádzajú nápady.

Ako môžeme dcérke pomôcť?

Ako ju máme uistiť, že je v bezpečí?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozhodne rozumiem, že tento typ strachu u vašej dcérky vám komplikuje vzájomné spolunažívanie a chcete to riešiť.

To, že má dcérka strach treba prijať ako fakt, pretože pre ňu je ten strach reálna vec. Netreba nič bagatelizovať vetami typu: Nemáš sa čoho báť, nič ti nehrozí a pod. Máme tendenciu deti pred emóciami týmto spôsobom chrániť, ale to netreba. Treba ich naučiť ich zvládnuť, nájsť si stratégie na ich prekonanie.

Využívajte rešpektujúcu komunikáciu. Teda prihliadajte na jej potreby a emócie. Nalaďte sa na ne a zrkadlite ich. Napr. Vidím, že máš strach, musí to byť pre teba ťažké. Aj ja sa niekedy niečoho bojím. Spoločne určite prídeme na to ako svoj strach prekonáš, prípade opýtajte sa ako jej môžete pomôcť. Tým sa dieťa upokojuje, učí sa spojiť telesný pocit s emóciou a jej pomenovaním. Keď si emóciu pomenujeme ľahšie ju dokážeme spracovať.

Pýtajte sa jej, čo by jej pomohlo, aby sa cítila lepšie. Môžete sa jej spýtať aj to, čo by potrebovala, aby to zvládla. Otvorene s ňou o tom komunikujte. Dôležité je dieťaťu veriť a podporovať ho, že to zvládne a byť mu oporou. Ak by nevedela povedať nič čo by jej mohlo pomôcť dajte nejaké návrhy. Napr. čo pomáha vám, keď sa bojíte (Mne pomohlo, keď som zhlboka dýchala, ideme to spolu skúsiť? 5x sa zhlboka spolu nadýchnite a vydýchnite.).

Keď sa dcérke podarí čo i len trochu lepšie zvládnuť negatívnu emóciu, oceňte ju za to. Oceňujem, že si bola dnes taká statočná. Mama je na teba hrdá.

Môžete sa spoločne aj zahrať nejakú hru, kde vy budete predstierať, že vy sa bojíte. Deti zvyčajne takýmto spôsobom nájdu ľahšie svoju silu na prekonanie strachu, keď uvidia, že v skutočnosti to nie je až také nebezpečné.

Môže si strach skúsiť nakresliť a potrhať ho. Vyskákať, vybehať, vydupať, striasť a pod. Skúste hľadať čo zaberie práve na vaše dieťa. Veľmi na deti tohto veku zaberá využitie fantázie. Môžete sa jej opýtať, kde cíti svoj strach, nech vám to ukáže (najčastejšie je to v brušku). Keď to dokáže, povedzte jej, že nech sa nadýchne a odfúkne to preč.

Pre takéto detičky sú veľmi dobré aj terapeutické príbehy. Samozrejme vymyslite si nejaký, aby bol vhodný pre vašu tému. Deťom veľmi pomôže to, keď sa stotožnia s nejakým hrdinom, ktorý strach prekonal. Je to možnosť ukázať dieťaťu nejaké riešenie, ktoré môže pomôcť v reálnom živote i jemu. Sú na to dnes už aj rôzne publikácie, ktoré vám môžu pomôcť (Ahoj Hrdino, Ahoj, strach!, Škriatok v pyžamku a pod.). Na inšpiráciu vám dávam nejaký v prílohe:

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička