Ako pomôcť svokre, ktorá prišla o prácu?

Zodpovedané
3. máj 2020

Dobrý deň,

moja svokra dostala výpoveď v práci, kde pracovala prakticky celý život. Má pár rokov do dôchodku. Žije sama. S manželom a synom sme s ňou momentálne, aby sme ju trochu rozptýlili. Ona je však stále zavretá sama v izbe a väčšinu dna prespí. Málo je, nekomunikuje.

Za výpoveďou v práci bol ťažký problém, ktorý nechce nikomu vysvetliť. Vraví, že nevie a nepamätá si. Máme o ňu strach, aby sa niečo po našom odchod nestalo.

Je možné navštíviť psychológa v tomto období?

Ako jej môžme pomôcť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

toto je náročná situácia. Z toho čo opisujete sa svokra javí depresívne ladená.

Čo môžete spraviť vy, je byť tam pre ňu. Byť jej dobrým poslucháčmi, skúsiť ju podnietiť k rozhovoru. Skúste jej dať nejakú vyhliadku do budúcna, povedať jej, že síce sa teraz zrejme necíti dobre, ale že ste tu pre ňu a pomôžete jej, aby to zase bolo fajn.
Je dôležité aby jedla a vyhýbala sa alkoholu.

Buďte jej oporou, ponúknite jej, že pôjdete s ňou kam bude treba.
Môžete vyjadriť svoje obavy.

Myslím si, že navštíviť odborníka by tu bolo namieste. Momentálne už začínajú niektorí normálne pracovať. Poprípade sa poraďte aj s jej všeobecným lekárom, telefonicky s nejakým psychológom, popr. psychiatrom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com