Ako reagovať, keď nás 19 mesačné dieťa bije?

Zodpovedané
15. aug 2019

Dobrý deň,

mám 19 mesačnu dcérku, ktorá nás bije.

Nerobí to cudzím, iba uplne blízkym osobám, s ktorými je skoro v každodennom kontakte. A to - babku, dedka, krstnú, bratranca (8 rokov), sesternicu (20 mesiacov) a nás rodičov.

Sesterničku udiera často. Hocikedy k nej dojde a začne ju biť po hlave, strkať ruky do očičiek. Ide to z rôznych situácií. Niekedy pri sebe stoja a len tak ju začne udierať.

Nás dospelých taktiež. Občas to vyzerá, že sa akoby teší, lebo nás začne stiíkať, bozkávať. Hneď na to začne udierať, štípať, škrabať a ťahať za vlasy.

Vždy sa snažím vysvetlovať jednoducho. Používam vety typu - nechem, aby nás bila. Nepáči sa mi to.

Keď to však robí často, tak vybuchnem, lebo to naozaj bolí. Keď na ňu zvýšim hlas, tak urobí grimasu a začne sa túliť.

Ako mám reagovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

takéto správanie je u detí časté. Skúšajú, testujú hranice. Poprípade ich prevalcujú emócie a táto reakcia je rýchla, spontánna. Učia sa ako to funguje vo svete.

Určite treba dať hranicu. Udieraš ma. Ľudia však nie sú na udieranie. Môžeš udierať sem (gauč, vankúš, čokoľvek čo je pre vás ok).
Môžete tiež dať fyzickú hranicu. Chytiť jej rúčku, zakryť seba, dať ju preč od tej situácie.

Tiež je dobré vysvetliť ako sa udieraná osoba môže bolieť. Udieranie bolí, je nepríjemné. Sesternicu to môže bolieť.

Oslovte tiež jej emócie. Hneváš sa na sesternicu, preto ju udieraš. Ľudia však nie sú na udieranie.

A pokračujte zadaním hranice a alternatívy.

Dôležitá v týchto situáciách je trpezlivosť, zostať kľudný, práca s emóciami a hranicami.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com