Ako reagovať, keď sa 6 ročnej dcérke v škole smejú kvôli okuliarom?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

včera ráno mi dcéra povedala, že sa jej v škole vysmieva staršia žiačka. Vraj za ňou chodí a hovorí jej, že ma strašidelné oči. Dcérka bude mať o mesiac 6 rokov a od mala nosí okuliarky. Trpí aj strabizmom.

Ja na to od včera myslím a neviem ako mám reagovať. Bola z toho smutná a ja ešte viac.

Ako sa k tomu postaviť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že ste z toho obe smutné. Je to nepríjemná situácia pre vás aj vašu dcérku. Verím, že sa jej to dotklo a vy by ste ju najradšej ochránili.

Správanie spolužiačky vašej dcérky zmeniť nemôžme. Je treba ošetriť dcérku. Poskytnite jej empatickú reakciu. Ukážte jej, že rozumiete, že ju to mrzí, vysvetlite jej, prečo asi to dievčatko povedalo. Že je to pre ňu niečo nové a že asi nevie ako na to reagovať, a preto jej to hovorí.
Veľa sa rozprávajte. Je dôležité, aby vedela, že sa na vás môže kedykoľvek obrátiť.

Doma posilňujte jej sebaobraz.

Je dôležité, aby poznala svoju hodnotu, aby si verila, aby nebola závislá od hodnotenia druhých.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com