Ako reagovať na zlé chovanie manžela?

Zodpovedané
31. okt 2019

Dobrý deň,

s manželom sme spolu 7 rokov a máme deti. Manžel bol vždy ťažšia povaha, keď bol nahnevaný.

Po svadbe a po narodení detí je to občas peklo. Pri akejkoľvek hádke ma uráža vulgarizmami, vždy som p.. alebo mám ísť do p.... Keď sa ukľudní, tak sa ospravedlní a chápe, že to tak nemá byť.

Jeho výbušnosť si už všímajú aj deti. Nemá zábrany ani pre mojou rodinou. Inak chodí do práce, potom sa vždy deťom venuje. Môžem sa na neho spoľahnúť vo všetkom.

Deti ho ľúbia a ja chcem manželstvo zachrániť,aj keď to je veľmi ťažké.

Je šanca, že by sa to dalo zmeniť?

Jeho rodičia sú tiež rozvedení, otec bol vraj rovnako výbušný.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Situácia, ktorú žijete je nepríjemná aj pre vás, aj pre vaše deti. A povedala by som, že táto situácia je neprijateľná.

Vidím, že ste si vedomá toho, že to treba riešiť a že to aj riešiť chcete.

V prvom rade odporúčam otvorený rozhovor s manželom v čo najväčšom kľude. Možno na mieste kde si nedovolí voči vám žiadne vulgarizmy a hrubé správanie. Popíšte situáciu, ako sa v nej cítite, že by to takto nemalo byť, a povedzte ako by ste to potrebovali, chceli, aké máte predstavy o spoločnom fungovaní.

Zmena vyžaduje veľkú vôľu a obetovanie sa. Nevravím, že to je nemožné, ale je to náročné. Vy môžete konať a rozhodovať za seba. Za manžela nie. Spýtajte sa sama seba, čo môžete spraviť vy sama pre to, aby ste sa cítili lepšie? Za seba môžete skúsiť aj individuálne poradenstvo a hľadať spôsoby ako ďalej a či vôbec.

Myslím, že toto by bolo prospešné aj pre manžela, má zrejme zakorenené nejaké staré vzorce, ktoré sú silnejšie ako on.

Odporúčam vám aj párové poradenstvo, ak by bola vôľa na oboch stranách.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com