Ako riešiť dlhodobý problém s manželom?

Zodpovedané
6. okt 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Asi pred tromi či štyrmi rokmi som si skočila do vlasov s manželovými rodičmi. Nikdy sme nemali nejaký dobrý vzťah. Celé to vyvrcholilo, keď k nám prišiel svokor a pourážal ma. Ponižoval ma aj ako matku a aj ako ženu. Manžel bol vonku a nepovedal nič. Odvtedy si ma zablokovali na mobiloch.

Manželovi som povedala, že nechcem, aby tam naše tri deti chodili. Najstarší má ADD a emočnú poruchu. Stredný má ADHD a pravdepodobne sémanticko-pragmatický syndróm. Najmladšia má ADHD.

Manžel s tým nesúhlasil a dával mne za vinu, že ako sa správam. Vraj nebudem nikomu zakazovať a rozkazovať.

V tomto čase som sa nemohla manželovi dovolať. Mal ísť ku kaderníkovi. Tak som napísala jeho bratovi, lebo môj muž mu renovoval byt. Pýtala som sa, či je môj muž u neho. Dostala som odpoveď, že mám volať 112, pretože nie som ok. Podľa manžela som všetkých odsúdila. Nič mi neuzná a vidí len to, že nechcem, aby sa deti s tými ľuďmi stretávali. Ignoruje ma a keď nechce niečo medzi nami dvomi riešiť, tak strká hlavu do piesku.

Som sklamaná a neviem ako ďalej. Medzi nami je napätie.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku a za dôveru.

Ste v náročnej situácii. Nezhodli ste sa so svokrovcami a rozhodli ste sa, že by ich vaše deti nemali viac navštevovať. Manžel s tým však nesúhlasí.

Rozumiem, že by ste deti mali najradšej pri sebe. Rodičia ste však obaja a mali by ste o tom rozhodovať spoločne. Povedzte a vysvetlite manželovi váš pohľad na vec. Čo sa deje, ako to vnímate, ako sa pri tom cítite a čo by ste potrebovali, aby ste sa cítili lepšie. Dajte nejaký návrh. Následne si treba vypočuť aj druhú stranu. Je potrebnej veľa trpezlivosti a otvorenosti.

Je dôležité zvládnuť spoločnú komunikáciu s kľudom a rešpektom. Len tak viete spoločne rozhodovať o deťoch.

Konflikt, ktorý máte so svokrovcami sa zdá byť relatívne veľký. Verím, že aj manželovi to nie je jedno. V takýchto situáciách je dôležité veľa komunikovať, ťahať za jeden povraz, poprípade spraviť kompromis.

Ak je vôľa na oboch stranách, existuje aj možnosť navštíviť párovú poradňu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com