Ako riešiť nadmerné pitie manžela pred rozvodom?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S manželom som pred rozvodom a on chce striedavú starostlivosť. Ja sa však toho bojím. Ide o to, že nielenže býva služobne takmer stále preč, ale ja sa už obávam, že skĺzol do alkoholizmu. Pije každý deň. Buď stiahne sám fľašu vína, alebo si nalieva tvrdé. Prípadne je schopný vypiť aj 3 piva.

Máva i také stavy, že sa na služobke veľmi spije, príde domov a pokračuje piatok aj sobota. Nepomáha vysvetľovanie. On ma má za blbú a tvrdí, že pije kvôli mne.

Ja som nikdy moc nepila a teraz kvôli potravinovej intolerancii už pár rokov vôbec nepijem. Manželov otec pije tiež takto každý deň. Môj manžel pije stále. Bol na dovolenke so svojimi rodičmi a našimi deťmi a tam pil stále po celý deň. Myslí si, že alkoholik je len ten, kto je nonstop v krčme.

Ja sa bojím teraz preto, lebo už dlhšie badám zmenu správania. Je na mňa a na deti agresívny, výbušný, nevyspytateľný, prekrúca naše správanie, doslova hľadá chyby v nás.

Akoby si vnútorne hľadal dôvod na pitie.

Môže byť takéto pitie už klasifikované ako alkoholizmus?

Staršia dcéra nás počula rozprávať sa o striedavej starostlivosti a povedala mi, že ona ju nechce. Pozná presný význam slova, nakoľko jej dobrí kamaráti takto žijú. Bojí sa zostať s ockom bezo mňa, že už tam nebude nik, kto by ich ochránil.

Dá sa týmto argumentovať aj pri rozvode?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z toho čo popisujete, môže ísť o alkoholizmus. Na internete zoznam prejavov alkoholizmu podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Ono kým sa manžel s tým nerozhodne niečo spraviť, kým si neuvedomí, že ma problém a že ho chce riešiť, nikto s ním zrejme nepohne.

Druhá otázka je skôr na právnika. Neviem koľko rokov má dcérka a nie som si ani istá presne od koľko rokov súd prihliada na vyjadrenie dieťaťa a čo všetko akceptuje ako dôkazy.

Skúste kontaktovať právnika (napr. Centrum právnej pomoci, popr. niekoho konkrétneho), aby ste zistili aké sú vaše možnosti a na čo sa pripraviť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com