Ako riešiť nočné pocikávanie štvorročného dieťaťa?

Zodpovedané
30. aug 2020

Dobrý deň,

dcérka mala pred 2 týždňami 4 roky. Trápi ma jej nočné pocikávanie. Cez deň nemá plienky už dlho, no v noci som na odporúčania čakala, kým nebude mať suchú plienku ako znak, že to “vydrží” do rána. No plienky boli stále dosť pocikané, tak sa snažím už druhý týždeň bez plienky. V noci ju budím. Po šiestej nepije (minimum pri umývaní zubov).

Zistila som, že ciká 3x v noci. Niekedy to stihnem, no niekedy sa pociká a spí tvrdo ďale. Ani o tom nevie. Snažím sa ju pred spaním hovoriť, aby ma zobudila, že pôjdeme spolu cikať,alebo aby šla sama. Nad ránom sa stane, že sa zobudí a ide cikať.

Čo mám robiť?

Všetci jej rovesníci sú bez plienky.

Čo jej pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že cítite tlak okolia a radi by ste boli keby už aj dcérka bola v noci bez plienok. Každé dieťatko je však iné, má iné tempo a inak napreduje.

Vo všeobecnosti však platí, že močový mechúr dozrieva do 5 rokov života dieťaťa. Najprv sa dieťa zbavuje plienok cez deň, neskôr aj na noc. Ak pomočovanie trvá dlhšie, treba ho riešiť. O prípadnom postupe sa poraďte keď tak s pediatrom. Ak máte pochybnosti, môžete absolvovať rôzne vyšetrenia.

Psychológ zväčša rieši problém, pokiaľ ide o sekundárne pomočovanie, teda také, ktoré prichádza po tom ako dieťa úspešne zvládlo nácvik hygieny a následne po cca 6 mesiacoch sa začalo opäť pomočovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com