Ako riešiť problémové správanie partnera?

Zodpovedané
16. nov 2019

Dobrý deň,

žijem v spoločnej domácnosti s partnerom, s ktorým máme dve malé deti. Momentálne som na materskej dovolenke, takže som zaneprázdnená domácnosťou a deťmi.

Partner má 30 rokov a správa sa ako malé dieťa. Stále ma neskutočne uráža. Keď mu niekto niečo v dobrom povie, tak to skončí tým, že sa urazí, poháda a odíde preč.

Je pohádaný aj so svojou a aj s mojou rodinou, so susedmi, s kamarátmi. Vždy urážky končia hádkami.

Keď mu poviem, že nech sa nad sebou zamyslí, tak jeho odpoveď je vždy taká, že on sa nebude pretvarovať. Vraj jej úprimný a ak sa to druhým nepáči, že jeho to nezaujíma.

Aj keby mal ostať sám, tak ostane aj na ulici. On sa nebude pretvarovať. Ak on niečo niekomu povie, že čo má robiť, tak ten druhý musí skákať ako on píska. Inak je zle.

Rozkazuje svojim rodičom, svokrovcom. Ak mu nevyhovejú, tak sa urazí, poháda a s nikým sa nebaví.

Syn ho má veľmi rád. Vždy sa na neho teší a rád s ním trávi čas. Ja som si na jeho povahu zvykla, ale ide mi to už na nervy. Všade kam prídeme, tak vznikajú hádky, lebo on si vždy niečo nájde.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že situácia, v ktorej ste sa ocitli je pre vás náročná a nepríjemná. Zrejme prežívate mnohé emócie a zvažujete ako ďalej.

V tejto situácii však odpoveď musíte hľadať sama. Faktom je, že partnera nezmeníte. Čo môžete skúsiť, je premýšľať nad tým, čo by ste mohli urobiť vy, aby bol vzťah lepší, aby bolo lepšie vám.
Môžete sa otvorene porozprávať s partnerom. Opísať mu situáciu ako ju vnímate vy, skúste používať ja výrok a nevytýkať čo robí zle on. Pomenujte ako sa v tých situáciách cítite a čo by ste potrebovali.

k bude vôľa, píšte si zoznamy, kto čo má spraviť, vypracujte si nejaké pravidlá, robte kompromisy. Závisí od toho, čoby obom stranám vyhovovalo.
Sama uvidíte či bude ochota niečo meniť, poprípade robiť nejaký kompromis.

Ono, ak aj partner má nejaký problém, pokiaľ ho sám nebude chcieť riešiť, vy s tým zrejme nepohnete. Môžete mu skúsiť ponúknuť pomoc, informácie, ak by to prijal. Vy ho už poznáte, tak podľa toho. Porozprávajte sa možno aj s rodinou. Záleží aj aký je zámer z vašej strany, čo ste ochotná podstúpiť.

Pýtajte sa seba, čo by ste potrebovali, ako, kedy by ste sa vy s deťmi cítili dobre.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com