Ako riešiť problémy s 19 ročnou dcérou?

Zodpovedané
10. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 19 ročnej dcéry. Stále sa hádame. S otcom nevychádza, priam ho neznáša. Je to od obdobia ako sa nám narodila druhá dcéra.

Rok mala priateľa, ale rozišli sa. Potom mala dobrého kamaráta, ktorý si po čase našiel frajerku. Za mojou dcérou chodil iba vtedy, keď sa asi 10x s frajerkou rozišiel.
Potom sa skamarátila so spolužiakom, ktorému robila bútľavú vŕbu. Aj ten sa vrátil k bývalej frajerke. Od tohto obdobia dcéra nikoho nechce, chce odísť z domu a byť sama. Chce si kúpiť mačku. Nadáva na všetkých a má hrozné názory. Zatŕpla na život. Po hádkach so mnou odchádza ku kamarátke.Doma s ničím nepomôže a po príchode zo školy je na telefóne do 23tej hodiny.

Iba v sobotu poupratuje. Všetci jej vraj krivdíme. Má problémy, vidím to na nej. Občas sa jej trasú ruky, máva zápchy a potom hnačky. K lekárovi ísť nechce. Vraj sa mám liečiť ja.

Ako sa mám k dcére správať?

Kto by jej mohol pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pomôcť by jej mohol lekár, psychológ, avšak predpokladám, že dobrovoľne nechce ísť nikam. Je teda dôležité, aby mala pri sebe niekoho blízkeho s kým sa môže porozprávať, komu môže dôverovať.

Skúste ju prijať, rešpektovať. Možno povedať, že ste si všimli, že ju niečo trápi. Že ste tu pre ňu, ak by potrebovala. Potrebuje cítiť bezpečie, že niekam patrí, že je ľúbená. Popr. jej navrhnite, že ak by chcela niečo riešiť, niekoho navštíviť, môžete ísť s ňou. Veľa záleží od situácie a od nej. Neviem takto povedať, čo by prijala najlepšie.

Je v citlivom veku, a je preto možné, že ak ste doteraz tak nefungovali, nebude sa chcieť s vami rozprávať.

Avšak možno ak budete pomaly skúšať prelomí sa to. Dávajte jej najavo podporu, nesúďte ju. Môžete ju skúsiť zatiahnuť ju do rodinného života, určiť si hranice, pravidlá. Veľa záleží od vášho vzťahu.

Ak v tomto nevidíte cestu, možno osloviť nejakú jej kamarátku, o ktorej viete, že sú si blízke a porozprávať sa s ňou. Možno od nej to príjme lepšie.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com