Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako riešiť situáciu, keď trojročný syn nechce vystúpiť z auta, keď ideme na návštevu?

Zodpovedané
17. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho trojročného syna. Je to živé dieťa, ktoré behá aj v obchode. Keď ideme cez mesto a počuje hrať hudbu, tak začne hneď tancovať. Na ihrisku sa bez problémov hráva s deťmi.

Keď máme ísť niekam na návštevu, tak nechce ani z auta vystúpiť. Keď prídeme k starkým a je tam 5 ročná sesternica a 6 ročný bratranec, tak sa otočí a ide preč. Keď prídeme k starkým my ako prvý, tak neodchádza preč. Vysvetlovanie nepomáha.

Má ich rád a vonku sa s nimi hráva.

Bola som aj u detskej psychologičky, ale v ambulancii ledva vydržal 3 minúty. Ťahal ma preč, nemal záujem ani o hračky a ani o ceruzky. Psychologička povedala, že poradiť veľmi nevie. Že ide o vzdor a zaželala mi veľa trpezlivosti.

Ponúkla mi sirup na hyperaktivitu, ale to som odmietla.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Naozaj ťažko povedať prečo syn nechce vystúpiť z auta keď sú tam bratranec so sesternicou.
Môže ísť o vzdor, poprípade to môže byť niečo spojené s nimi. Navonok sa môže zdať, že sa s nimi hráva rád, ale mohlo sa niekedy udiať niečo, čo sa mu nepáčilo, poprípade sa bál a teraz si to pamätá. Avšak kľudne môže ísť aj o niečo úplne iné.

V situácii keď nechce vystúpiť skúste zrkadliť celú situáciu, aj jeho emócie. Zdá sa, že nechceš vystúpiť. Vidím, že by si najradšej odišiel. Nechceš byť so sesternicou a bratrancom. Zdá sa, že sa na nich hneváš a máš strach. Rozmýšľam, či si sa s nimi pohádal.

Následne skúste vysvetliť. Aj to, že ak nechce, nemusí sa hrať. Poprípade dať nejakú hranicu. A povedzte, že preč pôjdete po návšteve, neskôr.

Tiež sa ho môžete spýtať čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie, či mu viete nejako pomôcť vy.

Skúste mu dať najavo porozumenie, že ho prijímate a počúvate.

Je to ťažké obdobie a vyžaduje veľa trpezlivosti. Skúste každú náročnú situáciu brať ako príležitosť na zblíženie a naučenie sa niečoho nového.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com