Ako riešiť strach z vetra u 12 ročného syna?

Zodpovedané
18. apr 2019

Dobrý deň,

syn má od 2-3 rokov strach z vetra. Už má 12 rokov a ešte stále to nie je celkom ok. Nemá to jednoducho rád. Keď vonku silno fúka vietor, vypne aj PC a príde k nám do izby. Najradšej by pozaťahoval rolety aj cez deň. Nebojí sa ho, len mu to je nepríjemné.

Mysleli sme si, že z toho vyrastie, ale stále mu to vadí.

Ako to máme riešiť?

Vyrastie z toho, alebo máme navštíviť s ním psychológa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každý sme iný a každý máme z iných vecí strach.

Záleží na tom, či s tým strachom vieme pracovať a ako.

Niektoré strachy sú len obdobím, iné pretrvávajú, ale naučíme sa ich zvládnuť, prekonať, kvôli iným veciam ho na chvíľu nechať vo vnútri.

Skúste sa so synom rozprávať. Strach mu priznajte. Nebagatelizujte, nepopierajte. Skúmajte, čo mu na tom vadí. či by mu niečo v tej situácii pomohlo. Vidno, že nejaké stratégie má a pokiaľ niekomu inému nevadia, je to v poriadku.

Hoci mne sa to na prvý pohľad nezdá nejaké vážne, neviem to zo správy posúdiť. Aj s takýmto strachom, nepríjemným pocitom sa dá pracovať u psychológa. Aspoň odkonzultovať odkiaľ to prichádza, či nie je nejaká tendencia, aby sa na to nabaľovalo niečo iné.

Dôležitá pri synovom strachu je tiež frekvencia a intenzita. Ak sa vám zdá strach príliš častý a silný a najmä, ak máte pocit, že ho ovplyvňuje v jeho každodennom fungovaní a znemožňuje mu fungovať, obráťte sa na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com