Ako riešiť život so starou mamou a malými deťmi v jednej domácnosti?

Zodpovedané
20. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. Žijeme s ovdovenou starou mamou pod jednou strechou vo veľkom dome. Máme dosť izieb, ale len jednu kuchyňu.

Stará mama je moja mama, má dobre po 70tke a vôbec si nerozumieme. Predtým to bol fajn vzťah. Od osemnástky som bola v podstate preč z domu, žila som od príliš starostlivej mamy zdravý odstup.

Teraz je to ako zlý sen. Mama má potrebu zasahovať do stravovania, výchovy našich detí, ba dokonca už aj do môjho manželského života. Môj manžel je proste pre ňu nevysnívaný zať a projektuje na neho všetky negatívne vlastnosti môjho nebohého otca.

Je to akoby sme boli s manželom ženatí/vydatí s ňou. Po večeroch spolu všetko zdieľame, ako ublížený brat a ukrivdená sestra. Iba napätie. Dnes moja mama vyvolávala, akú má migrénu. Ďalej, že dáva nášmu trojročnému synovi bez nášho vedomia čokoládu. Ponižuje nás pred deťmi svojou nekonečnou kritikou všetkého, čo sme, čo robíme, čo máme radi. Vynadala mi, keď som sa jej snažila vysvetliť, že mi deti plačú, lebo sú proste unavené a nič im nerobím. Povedala som jej, že ich nemusí hystericky predo mnou zachraňovať.

Som zúfalá. Moja mama riadi môj život, život nás všetkých. Navrhovala som rodinnú terapiu, ale mamu - starú školu, k "cvokárovi" (jej slovo) nedostanem. S mužom riešime teda neustálu dilemu: prečo odísť a prečo s ňou ostať.

Mám pocit viny opustiť matku, lebo má svoj vek, zdravotné problémy a chronickú depresiu. Jje veľmi negatívna, rada si vybavuje negatívne spomienky svojho života.

Starší syn je na ňu citovo naviazaný a toto je asi môj najväčší blok odsťahovať sa od nej. Nechcem mu spôsobiť traumu. S deťmi to ona proste vie. Akoby si z nich urobila spoločníkov, vypĺňajú jej prázdnotu, nechá si zo seba urobiť hračku, len aby ju deti mali radi.

Z psychologickej literatúry mi najviac vychádza, že by sme si mali s ňou nastaviť vzťah, dať si pravidlá, hranice. Nedokážem jej nič vysvetliť a ani navrhnúť bez toho, aby som mala pocity viny. Mama reaguje prevažne agresívne. Som stále tá zlá a nevďačná dcéra. Veď ona mi predsa pomáha, radí, že akoby som svoj život bez nej zvládala. Takto ma vidí a ja to vnímam ako obrovskú krivdu. Mama ako jediný tvor v mojom okolí ma takto vníma.

V profesionálnom živote sa cítim celkom pochopená a uznaná.

Aký je Váš názor na môj problém?

Je niečo, čo mi môžte odporučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

situácie keď býva v domácnosti býva viacero generácii bývajú zväčša komplikované. Prináša určité výhody, ale mnoho rizík.

Vidím, že vás mnohé trápi. Necítite sa doma dobre, máte inú predstavu o bývaní, výchove a domácom pokoji. Pre rodinu je ťažké, keď chcú tráviť čas spolu podľa svojich predstáv a nie je im to umožnené.

Správanie iných zmeniť nedokážeme. Môžeme ich skúsiť ovplyvniť, ale rozhodnutie je aj tak na nich. Čo môžeme zmeniť sme my sami a naše rozhodnutia. Môžete sa skúsiť s mamou porozprávať. Sadnúť si za jeden stôl, povedať jej váš pohľad, čo vás trápi, vašu predstavu a čo by ste potrebovali. Vyjadrite jej porozumenie, ale aj vysvetlite, prečo to chcete tak ako to chcete.
Môžete si spolu určiť pravidlá. Napíšte na papier všetci svoju predstavu a následne diskutujte. Pri tejto možnosti však buďte pripravení robiť kompromisy. Pravidlá si spíšte a potom sa na ne môžete odvolávať.
Hranice môžete nastaviť tiež. Avšak neviem si v praxi predstaviť ich dodržiavanie, ak sa mama rozhodne ich porušiť. Asi na to nebudete mať tak či tak taký dosah, ako by ste si predstavovali.
Tieto možnosti vyžadujú vôľu a spoluprácu druhej strany. Je naším želaním, aby to bolo dodržiavané, ale neovplyvníme to.

Máte tiež možnosť zvážiť vlastné bývanie. Pouvažujte s manželom, spíšte si pre a proti, a spoločne sa rozhodnite. Niekedy je ťažké odstrihnúť sa od rodičov. Tu to však viete vziať do vlastných rúk a byť zodpovedná vy.
Ste k sebe príliš prísna a verím, že v tomto prípade by pre mam existovali mnohé možnosti.

Predstavte si ideálny stav, ako by to malo vyzerať, aby ste boli ako rodina šťastní.
Je náročné sa rozhodnúť, obzvlášť vo vašej situácií. Nech už sa rozhodnete akokoľvek, dbajte najmä na dobro svojej rodiny.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com