Ako sa porozprávať s človekom, ktorý má vážny problém s alkoholom?

Zodpovedané
9. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu, že ako sa porozprávať s človekom, keď viem, že má vážny problém s alkoholom.

Ako ho presvedčiť, že má tento problém a aby sa začal liečiť?

Sestra tomu úplne prepadla, švagor to dlho tajil. Trpia tým aj deti, ktoré sa k nej už začínajú nepekne správať, čo sa ale ani nečudujem. Začínajú ísť do puberty. Najhoršie na tom je, že so švagrom nežijú dobre ako manželia už niekoľko rokov. To bol okrem iného asi aj spúšťač jej problému s alkoholom.

Sestra je tvrdohlavejšej povahy, veľmi prežíva všetko okolo seba. Pokiaľ sa dá, tak pomáha každému aj nad rámec svojej sily. Svoju prácu miluje ale je s nej už vorkoholik a keď príde domov siaha po alkohole.

Chcela by som jej strašne pomôcť, len neviem ako na ňu. Keď som jej naznačila, že o jej probléme viem, tak to zapierala, klamala. Vraj si dá len 1 pivo a zložila telefón.

Doma sa začína správať agresívne a už aj švagor ma strach, aby niečo nevyviedla a aby sa jej niečo nestalo. Som z toho zúfalá. Je to mladá žena. Bohužiaľ, toto robila aj naša mama a nikdy si nedala povedať. Každú starosť a problém riešila alkoholom. Viem že sestre chyba v živote láska v manželstve

Švagor je starší ročník a chce, aby si ľudia mysleli, že je všetko v poriadku. Ona to nezvláda.

Je tu vôbec šanca, že by sme ju dokázali so sestrami nejako povzbudiť a presvedčiť nech sa lieči?

Ako na ňu psychologický ísť a čo jej povedať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Toto je naozaj vážna a takmer bezvýchodisková situácia. Urgentne by ste to radi riešili, ale neviete ako na to.

Zrejme vás trochu sklamem, ale univerzálny recept neexistuje. Ak vôbec nejaký existuje, je veľmi individuálny. Legislatíva na Slovensku je nastavená tak ako je a človeka závislého na alkohole proti jeho vôli na liečenie nikto nedostane. Pokiaľ neohrozuje seba, alebo ostatných, na vyšetrenie, poprípade do blízkosti nejakého zariadenia je takmer nemožné takého človeka dostať.

Skúste sestru niekam zavolať, na neutrálnu pôdu a porozprávať sa s ňou. Že ste si niečo všimli a že by ste jej radi pomohli. Vyhnite sa nejakým útokom, popr. označeniam jej osoby.
Vy poznáte váš vzťah najlepšie. Treba skúšať rôzne spôsoby komunikácie, nápady. Môžete jej podsunúť nejaké informačné letáky, dávať logické argumenty. Dá sa poskytnúť aj nejaký dôkaz o jej pití.

Veľa záleží od toho aký je sestra typ, na čom jej záleží, ako jej to bude odkomunikované a či bude dostatočne otvorená na to, aby zbadala a aj priznala problém.

Toto zrejme počuť nechcete, ale mnohí sa rozhodnú pre liečenie, až keď už je neskoro. Samozrejme, alkoholizmus je choroba. Sestra potrebuje prijatie, bezpečie, podporu od vás aj od rodiny, aj keď to je pre vás všetkých ťažké a navyše aj o ňu máte strach.

Skúšajte. Naozaj tu trochu tápem, nepoznám spôsob, ktorý by zaručene fungoval.

Ešte mi napadli, že by ste mohli skúsiť kontaktovať nejakých odborníkov na závislostí, popr. nejakého psychiatra, nejaké skupiny príbuzných ľudí závislých na alkohole a poradili sa tam, čo by sa dalo robiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com