Ako usmerniť 10 ročnú pubertiačku?

Zodpovedané
19. jún 2019

Dobrý deň,

mám 10 ročnú dcérku, ktorá je v puberte. Už má aj menzes a na všetko kašle. Veľmi fľáka školu. Môžem ju kontrolovať koľko chcem, stále jej niečo chýba a niečo nemá.

Nič sa jej nechce a ja som tá zlá. V izbe má neporiadok, ale ok. Je to jej priestor. Ak to jej nevadí, tak jej dám pár dní a až potom ju naženiem upratovať.

Najviac ma však trápi škola. Aj keď pomôcky má, tak učiteľke povie, že nemá a dostane poznámku. Pomôcky si na stôl nevytiahne.

Je to forma rebelstva?

Ako ju mám usmerniť?

Venujem sa jej dosť. Ale poslednú dobu je to viac menej len o buzerácii z mojej strany a mňa toto fakt nebaví.

Verím, že je to len prechodné obdobie. Idu prázdniny a hádam sa to zlepší.

Mobil má k dispozícii v obmedzenom režime.

Je vhodné ju trestať tým, že jej vezmem mobil na týždeň?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Ťažko povedať prečo sa v škole odohráva, to čo sa odohráva. Neviem aké tam sú pomery, ako dlho to trvá, či má kamarátov, či tam chodí rada atď. Možno jej takéto správanie niečo prináša (pozornosť, zapadnutie do skupiny, obdiv atď.)

Doma to skúste reflektovať. Vidím tu poznámku, že si nemala zošit. Pritom vidím, že ho v taške máš. Nerozumiem. Tuším si ho nechcela ukázať. Alebo len: deje sa niečo? chceš sa o tom porozprávať?

Vyjadríte tým, že skúšate rozumieť a nesúdite.

Môžete sa tiež skúsiť porozprávať s učiteľkou.

Čo sa týka domácnosti, je dobré mať stanovené pravidlá fungovania domácnosti. Zasadnite celá rodina, každý nech si napíše svoje predstavy, diskutujte o tom a potom sa skúste zhodnúť na znení. Môžete tam zahrnúť učenie, upratovanie, ale prihliadajte aj na želania detí. Môžu obsahovať aj dôsledky pri nedodržaní pravidiel.

Mnoho je o komunikácii, načúvaní a vnímavom prístupe.

Ak by ste mali pocit, že to viazne, popr. po prázdninách problémy pretrvávajú, skúste sa obrátiť na školskú psychologičku, učiteľku, popr. následne na psychologičku, kde môžete chodiť aj spolu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com