Čo robiť, keď 5 ročné dieťa nezvláda striedavú starostlivosť?

Zodpovedané
26. feb 2022

Dobrý deň,

dieťa má 5 rokov a je v striedavej starostlivosti. U jedného rodiča - údajne bez problémov.
U druhého rodiča - údajne s nočným pomočovaním, slabým spánkom a pocitom nervozity. V škôlke podľa učiteliek je všetko v poriadku.

Ako reagovať, ak dieťa odchádza od rodiča, u ktorého je bez problémov plače a prosí, aby nemuselo ísť za druhým rodičom, u ktorého sa údajne pocikáva?

Môže to byť znak toho, že dieťa nezvláda striedavú starostlivosť?

Mal by rodič, u ktorého sa to nestáva zvážiť zmenu striedavej starostlivosti na osobnú?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď. Na presnejšiu odpoveď by som však o dieťati potrebovala viac informácií. Hlavne akú dobu už tieto prejavy trvajú a tak isto či dieťa bolo nejakým spôsobom na rozvod pripravované. Pre deti je rozvod veľmi traumatickou udalosťou v živote. Pokúsim sa však odpovedať všeobecne.

Môže ísť len o nejaké prechodné obdobie. Dieťa si jednoducho na celú situáciu musí zvyknúť a obaja rodičia by mu v tom mali pomáhať. Dieťa musí mať pocit, že jeho rodičmi ostanete navždy i napriek tomu, že váš vzťah sa rozpadol.

Dieťa treba vnímať, pristupovať k nemu citlivo a rešpektovať ho. Zaujímať sa o to, prečo pociťuje také emócie voči druhému rodičovi. Zaujímajte sa skôr o zážitky a spomienky, aby rozhovor nevypadal ako nejaký výsluch, z toho môžete veľa usúdiť. Rozhodne to nie je v poriadku pokiaľ pociťuje len negatívne emócie. Pomáhajte mu pri tom tak, že ho budete ubezpečovať, že ste s ním. Hovorte o pocitoch, dávajte mu najavo lásku a pochopenie.
Napríklad: Viem, že je to pre teba ťažké. Hovor so mnou o všetkom. Môžem ti nejako pomôcť, aby ti bolo lepšie? Kľudne môžete dať aj nejaké návrhy vy.

Dieťa by malo mať u obdivoch rodičov približne rovnaký režim. Tak isto rodičia by mali byť v prípade striedavaj starostlivosti dohodnutí na nejakých rovnakých výchovných princípoch a spoločne komunikovať o veciach týkajúcich sa dieťaťa. Pokiaľ sú medzi rodičmi časté nezhody, dieťa celú situáciu vníma a tým pádom striedavá starostlivosť neplní svoj pozitívny účel.

Často sa u detí stáva, že pociťujú sami vinu za to, čo sa medzi vami stalo. V tomto prípade im to nedovoľte a neustálym opakovaním im vysvetľujte a ubezpečujte, že to je len medzi dospelými.

Realizovanie striedavaj osobnej starostlivosti by sa malo prehodnotiť pokiaľ nie je v prospech dieťaťa a dlhodobo ju dieťa odmieta. Predtým, však môžete skúsiť kontaktovať nejakého odborníka, ktorý by dieťaťu mohol pomôcť spracovať celú situáciu.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička