Čo spôsobuje tiky u 8 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. sep 2020

Dobrý deň,

pred pár dňami som si všimla, že 8 ročný syn má tik. Z internetu som vyčítala, že ide o motorický tik. Trhá hlavou a krkom, ako keby ju vystieral dopredu.

Keď som sa ho opýtala, prečo to robí, tak vraj preto, lebo je jeho krk pokrčený. Samozrejme viem, že to nie je príčina.

Čo spôsobuje tiky u deti?

Kedy a ako ich riešiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v prvom rade treba odlíšiť či nejde o nejaký neurologický problém, popr. o nutkavú aktivitu, ktorá sa objavujú napr. aj pri obsedantno kompulzínvej poruche. Syn vraví, že má pokrčený krk, takže možno by som zvážila aj to, ak to nebude ustupovať.

Za tiky môže byť zodpovedných viacero faktorov (genetika, neurobiológia, rôzne vonkajšie faktory).
Tiky zväčša prinášajú uvoľnenie psychického napätia. V stresových situáciách sa objavujú častejšie a intenzívnejšie. U niekoho naopak, po odoznení stresu, počas uvoľnenia sa objavia častejšie, a tiež nuda môže vytvárať priestor na ich objavenie.

Dieťa za ne určite nemôže. Príčina môže byť aj jemu samému neznáma. Môže ísť o nejakú nenaplnenú potrebu a s ňou spojenú emóciu. Dieťa tak reaguje na svoje prežívanie, na citovú traumu, priveľký tlak, na úzkosť, problémy v škole, nejaká zmena, ťažkosti pri adaptácii na nejakú situáciu atď.

Tiky sa u detí zvyknú objaviť a mnohé z nich do roka vymiznú. Avšak určite ich odporúčam riešiť hneď ako sa u dieťaťa začnú objavovať.
Preto by som vám odporúčala kontaktovať odborníka - psychológa, popr. pedopsychiatra.

Doma dieťaťu poskytujte bezpečie a prijatie. Komunikujte so synom empaticky. Veľa sa rozprávajte. Prijmite a zrkadlite jeho emócie. Nastavujte mu láskavo hranice. Prejavujte mu lásku a dôveru. Nechajte ho o niektorých veciach rozhodovať a jeho voľbu rešpektujte. Oceňujte ho. Dávajte mu najavo, že ste tu preňho, že si ho všímate, zaujímate sa, že ho počúvate a snažíte sa mu rozumieť.
Skúste odstrániť nudu.

Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com