Dcéra dala facku kamarátke. Je to v poriadku?

Zodpovedané
20. okt 2020

Dobrý deň,

dnes dala moja dcéra svojej kamarátke facku.Dcéra výrazne schudla a zbavila sa nadváhy. V škole jej kamoš povedal, že jej kamarátka mu povedala, že je tučná. Dcéra za ňou išla a vrazila jej facku pred celou triedou.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Nepíšete koľko má dcéra rokov a neviem ani ostatné detaily, ktoré by mi mohli pomôcť viac konkretizovať odpoveď.

Dcéra sa podľa všetkého cítila zranená a nie je si istá sama sebou. Zrejme so sebou ani stále nie je úplne spokojná, môže mať naštrbenú sebaúctu. Pravdepodobne toto vyvolalo jej reakciu.
Za každou je totižto skrytá nejaká emócia a za ňou potreba.
Prevalcovalo ju to, vybuchla a takto to zvládla.

Na zvládanie by však mala použiť inú stratégiu a nie obrátiť to vo voči ľuďom, aj keby jej dôvod bol akokoľvek pádny.

V prvom rade dcéra potrebuje, aby ste ju prijali - ju, aj jej emóciu. Buďte pri nej, počúvajte ju, dávajte jej najavo, že sa jej snažíte rozumieť a zaujímate sa o ňu. Všímajte si jej signály a napĺňajte potreby.

Komunikujte s ňou empaticky a pracujte s jej emóciami. Nahnevalo ťa, že ti to povedala. Necítila si sa dobre keď niekto o tebe povedal, že si tučná. Záleží ti na tom ako vyzeráš. Nahnevalo ťa ti a tak si jej dala facku.
Nastavte ale hranicu. Odkomunikujte emóciu, situáciu, tak ako som to napísala vyššie.
Následne stanovte limit. Ľudia ale nie sú na bitie, na fackanie.
Dajte alternatívu. Mohla si udrieť do lavice (napr.).
Popr. sa jej pýtajte čo mohla iné spraviť, aby jej to pomohlo cítiť sa lepšie. Hľadajte inú stratégiu, ponúknite jej nejaké návrhy.

Dcéru oceňujte. Prejavujte jej veľa lásky a aj dôvery. Nechajte ju o niektorých veciach rozhodovať a jej voľbu rešpektujte.

Ak by ste spozorovali, že si neverí, nie je si sebou istá, podceňuje sa, prežíva niečo náročne a má problém to zvládnuť obráťte sa prípadne na odborníka.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com