Dvojročná dcérka nechce poobede zaspať. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
23. máj 2020

Dobrý deň,

moja 2 a štvrťročná dcérka poobede nechce zaspať. Keď mala 1,5 roka, tak uspanie trvalo 5 - 10 minút. V dvoch rokoch to bolo 20 - 30 minút. Teraz ani po 50 - 60 minútach nechce zaspať.

Príde mi to ako vzdor. Čím viac od nej chcem, aby si ľahla a spala, tak si sadá, recituje básničky, hrá sa s hračkou, ktorú má na spanie. Ja som čím ďalej, tým viac nahnevaná. Vrie to vo mne. Potom vybuchnem a tým dcérku veľmi zraním. Následne sa hnevám aj na seba, že som sa neovládla.

Na druhej strane, keď som bola ja malá, tiež som od dvoch rokov nespávala. Vraj ma bolo veľmi ťažké uspať, tak som išla spať skôr večer. Dcérka je tiež veľmi vnímavá, aktívna, stále rozpráva a stále čosi robí.

Doteraz od narodenia vždy platilo, že keď zmenila režim spánku, prišlo to náhle, nečakane a prekvapilo ma to.

Čo poradíte?

Snažila som sa ju doobeda viac unaviť, ale posledné dni absolútne nechce zaspať. Všade vravia, že spánok poobede je dôležitý. Aj ja vnímam, že by jej urobil len dobre, ona je asi iného názoru.

Stačí ju dať večer skôr spať, poobede oddychové aktivity a netrápiť seba aj ju?

Ďakujem

Dobrý deň,

tu treba popremýšľať, či ide o potrebu vašu alebo vašej dcérky. Zdá sa, že ona je momentálne vo fáze kedy poobede spať nepotrebuje. Ako píšete má potrebu bádať, spoznávať, rozprávať, objavovať.

Rozumiem, že vám sa zdá, že by spať mala, aj sa to vyskytuje v článkoch, aj vám by dobre padol oddych, ale zdá sa, že snaha ju uspať väčšinou nedopadne dobre ani pre jednu stranu.
Vynakladáte veľa úsilia, energie a končí to hnevom, frustráciou, výčitkami a únavou.

Môžete poobede spánok vyskúšať, alebo jej povedať, že nemusí spať ak sa jej nedá, ale oddychovať. Môžete si určite nejaký čas, ktorý strávite v izbe v kľudovom režime ak je to pre vás dôležité.

Dôležité je však nemať žiadne očakávania, lebo na ne častokrát doplatíme a potom sa hneváme. Ak nezaspí, skúste to prijať tak ako to je. Donútiť niekoho spať sa nedá, ako vravím, môžete skúsiť nejaký kľudový režim, popr. nejaké alternatívne oddychovejšie trávenie času ak sa vám zdá, že to potrebuje.

Hľadajte cestu, ktorá je pre vás obe prijateľná a pohodová. To je hlavné.

Obdobia a režim sa zvyknú meniť, dôležité je sledovať signály a potreby dieťaťa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com