Je výrazná fototapeta vhodná do izby dieťaťa, ktoré má ADHD?

Zodpovedané
28. aug 2022

Dobrý deň,

doma máme 10-ročného školáka s potvrdenou diagnózou poruchy koncentrácie, hyperaktivity a ADHD. Je to s ním dosť náročné a nechceme mu to zhoršovať vonkajšími vplyvmi. Pri učení má úplne čistý stôl, aby to lepšie prebiehalo. Snažíme sa o to, aby mal veľa pohybu.

Do novej izby som mu plánovala fototapetu (graffiti) na jednu celú stenu.

Nebude to na neho vplývať rušivo?

Viete mi dať k tomu odborné stanovisko?

Ďakujem

Dobrý deň,

na túto otázku je veľmi zložitá odpoveď, pretože môže, ale aj nemusí to odpútavať jeho pozornosť. Záleží od toho ako pútavá tá fototapeta má byť, aj kde má byť umiestnená - či pri učení bude pozerať rovno na ňu a pod.

Je pravda, že pri takejto diagnóze majú mať detičky čo najmenej podnetov, ktoré by ich pozornosť mohli určitým "neželaným" spôsobom odkloniť.

Verím, že sa rozhodnete podľa najlepšieho uváženia..

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička