Mám nútiť 10 ročnú dcéru, aby chodila na krúžok?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

moja 10 ročná dcéra chodí druhý rok na karate a nebaví ju to. Ja však nechcem, aby s tým teraz prestala. Snažím sa ju motivovať, alebo aj dokonca nútiť, aby na karate ešte chodila.

Bojím sa, že keď jej dovolím skončiť, tak to bude ľutovať. Keď tam nejde, tak má zakázaný mobil. Inak by celé poobedie presedela na mobile a nudila by sa. Už má za sebou aj skúšku na karate, tak aj preto nechcem, aby to vzdala. Ešte má iné aktivity cez víkend, kde chodí rada. V rámci družiny má ďalší krúžok a aj tam rada chodí.

Má zmysel ju nútiť, alebo ju mám nechať tak?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi ťažká otázka a rozhodnúť sa budete musieť sami s dcérkou.
Závisí to od toho aké ambície máte, kam chcete aj vy, ale aj ona, aby to dotiahla.
Skúste sa pýtať, prečo tam už chodiť nechce, ak tam chodila rada. Či sa niečo zmenilo.
Zistiť čo je za tým. Možno zistila, že to nie je pre ňu, možno tam chodí niekto, kto sa jej nepáči, je k nej nepríjemný, možno sú tam na nich tvrdí, a možno už má pre seba predstavu iného krúžku, možno všetky dievčatá chodia tancovať atď. Dôvodov môže byť mnoho.

Preto si úprimne nemyslím, že trestať ju za to keď tam nechce ísť, je na mieste. Najprv treba zistiť príčinu. Deti krúžky zvyknú meniť, skúšať. Skúste sa rozprávať, je to o komunikácii. Keď uvidí, že má vašu podporu, že sa jej snažíte rozumieť, skôr sa vám zdôverí. Skúste vysvetliť aj váš pohľad, prečo je pre vás dôležité, aby tam chodila.

Ak nechcete, aby bola na mobile, treba si stanoviť pravidlá a zadať jasné hranice, na ktorých treba trvať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com