Manžel je nervózny a nič nestíha. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
2. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. V máji tohto roku sme sa presťahovali do vlastného bytu a odvtedy je to hrôza.
Pomaly sa vlečie rekonštruovanie a môj manžel začal do toho venovať sa teráriu a pavúkom.

Nemá čas na byt a ani na zvieratá. Je nervózny, lebo nič z toho nestíha. Doma má 7 starých skríň, ktoré vraj potrebuje a kopu zbytočných vecí. Vyhovára sa, že pomaly to ide preto, lebo máme veľa vecí. Keď chcem, aby sa toho zbavil, tak nie.

Najhoršie je, že ja som už z toho na nervy a nevládzem takto fungovať. Stále sa hádame, lebo len upratujem a stále je bordel a špina. Manželovi tento stav vyhovuje. V kuchyni nemám namontovanú batériu na vodovod a ďalších x vecí. A to mám fungovať doma so synčekom, ktorý má 19 mesiacov.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ocitli ste sa v náročnej situáciu a rozumiem, že vás hnevá a frustruje.

Odporúčam otvorený rozhovor s manželom. Opíšte situáciu ako ju vidíte vy, povedzte ako sa cítite, vyjadrite svoje obavy, emócie, strachy, frustráciu. Dajte nejaký návrh, ako by ste si to predstavovali. Komunikujte o sebe, mierne, bez poukazovania na chyby druhej strany.
Môžete nevrhnúť, že si zavoláte niekoho na pomoc, popr. že dieťa dáte k babke a niečo mu pomôžete vy. Skúste ísť na to konštruktívne.

Spýtajte sa aký má návrh on, ako to časovo vidí, čo potrebuje k tomu aby to spravil.
Diskutujte.

Samozrejme, ak sa muž nerozhodne sám niečo spraviť, vy s ním nepohnete. Rozmýšľajte, čo by ste mohli spraviť vy, aby ste sa cítili lepšie, aby situácia bola priaznivejšia.

Na nezraňujúcu a miernu komunikáciu treba snahu a ochotu dvoch ľudí. Nie je to jednoduché.

Zdá sa, že v komunikácii a vo vyjadrovaní požiadaviek nie ste úspešní a veľa sa hádate. Môžete zvážiť aj párové poradenstvo.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com