Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
Naozaj máte pravdu, že takto hodnotiť dieťa je veľmi náročné. Úlohu tu zohráva mnoho faktorov. Či má súrodenca, ako starého, ako fungujete doma, ako komunikujete, či sa v jeho živote neudiala nejaká zmena, ako prebehla adaptácia na škôlku, aké skúsenosti má a veľa iných.

Rozumiem, že vás synovo správanie znepokojuje a obávate sa ako to s ním bude do budúcna.

Faktom zostáva, že syn zrejme týmto správaním niečo sleduje, získava, napĺňa si nejakú potrebu. Je možné, že sa nudí a týmto štýlom s tým bojuje, poprípade môže byť, že potrebuje pozornosť a aj negatívna je lepšia ako žiadna. Aj na ihrisku možno hľadá pozornosť. Pátrať po potrebách dieťaťa je náročné, ale dôležité.

Skúste mu reflektovať situáciu aj emócie, poskytnúť empatickú reakciu. Zdá sa, že chceš, aby sa s tebou niekto hral. Tuším sa nudíš, atď. Skúste "hádať", pátrať.
Pýtajte sa či by ste mu vedeli nejako pomôcť vy, čo by potreboval.

Tiež citlivo, ale jasne nastavujte hranice. Čo sa deje v škôlke ovplyvniť nedokážete, ale toto môžete robiť doma, vonku. Ak má syn naplnené potreby inde, nemal by mať také silné nutkanie napĺňať ich v škole.

Spolupracujte so škôlkou. Skúste syna nenálepkovať, neoznačovať za toho zlého. Skôr mu dajte najavo, že sa mu snažíte rozumieť, že je pre vás dôležitý aj jeho názor, zrkadlite emócie, opisujte situáciu, spýtajte sa, či sa dalo niečo spraviť aj inak.

Ak by sa situácia nezlepšovala, skúste sa poradiť s odborníkom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com