Na základe čoho sa dá vylúčiť autizmus?

Zodpovedané
26. okt 2020

Dobrý deň,

syn mal tento mesiac 3 roky. Chodil pár dní do škôlky, ale pani učiteľky sa sťažovali, že syn uteká, jednoducho sa zoberie a ide preč. Tiež nerozumie príkazom. Mám podozrenie na poruchu porozumenia a reči. Boli sme u detského psychiatra a ten sa vyjadril, že syn má svoj scenár. Očný kontakt je dobrý. Na otázku ako sa volá, ale neodpovedá.

Syn je inak kľudné dieťa. Vždy aj bol, dobre spáva, má rád každé jedlo, nemá rituály, teší sa úsmevom a smiechom. Netrasie nijako s rúčkami, hrá sa rád aj s deťmi, bratom. Hry rýchlo pochopí, rád spieva, napodobňuje pohyby a tanec.

Len to porozumenie je slabé. Bojím sa, či nie je autista. Psychiater sa vyjadril, že tam chýba veľa znakov ešte, že by si nedovolil tvrdiť či je, alebo nie je autista.

Citlivý je na nás dosť, rád sa mojká, hladká nás, brata, vie nás vybozkávať, najmä keď akože plačeme.

Ako teda zistím, čo mu presne je?

Je niečo, na základe čoho by sa dal autizmus vylúčiť?

Ako ho posunúť dopredu a pomôcť mu?

Ako sa venovať takémuto dieťatku?

Slová zopakuje, vie ich asi 50. Vety netvorí, keď mu podám autíčko a poviem mu daj mi autíčko, tak sa s ním hrá. Keď chce vidieť škodu (jeho obľúbená značka auta, tak nám donesie nás mobil a pozerá na nás a povie, škoda, škoda, až kým mu to nepustíme, pozerá pri tom do očí a čaká. Vie všetky značky áut. V knihe čo mu ukážem a vie po menuje, čo nevie, po mne zopakuje.

Som zúfalá, chcem mu pomôcť, no neviem akú má diagnózu a ani ako ju riešiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vás trápi, že neviete čo sa so synom deje. Radi by ste mu pomohli a fungovanie čo najviac uľahčili.

Autizmus je veľmi špecifická diagnóza a vyžaduje si komplexné vyšetrenie v špecializovaných zariadeniach.

Na začiatok by som vám odporúčala navštíviť logopéda. Môže vám pomôcť pátrať po príčinách možného neporozumenia u syna. Zároveň sa mi zdá, že na jeho vek rozpráva relatívne málo.
Mnohí logopédi už poznajú aj komunikačné špecifiká u detí s poruchami autistického spektra a prípadne vás dokážu odporučiť niekam ďalej.

Ak sa vám niečo nepozdáva, dajte na svoju intuíciu a určite zisťujte čo sa deje. S psychológom, logopédom, môžete si pýtať odporúčania aj od pediatra. Tak isto môžete vyhľadať pracovisko kde sa venujú špeciálne deťom s poruchami autistického spektra a poinformovať sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com