Poradíte mi ohľadom nervovej sústavy dieťaťa?

Zodpovedané
11. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť nervovej sústave dieťaťa.

Je pravda, že nervová sústava dieťaťa dozrieva v troch rokoch a teda niektoré prejavy, ktoré sa do toho veku javia ako autistické a potom odoznejú a ani ich nenahradia iné zvláštnosti?

Môže sa jednať potom o zdravé dieťa?

Syn sa naučil hrozne skoro vyjadrovať v zložitých súvetiach. V dvoch rokoch vedel abecedu, značky áut, počítať. Je pravda, že sme sa mu veľmi veľa venovali, čítali, brávali ho na výlety.

Keď bol menší, tak mu vadil hluk, pachy, hrozne sa bál lekára, kaderníčky. Okolo troch rokoch po mnohom vysvetľovaní mu to akoby všetko docvaklo, že sa nemusí ničoho báť.

A odvtedy nemá problém isť k zubárovi, ku kaderníčke, ísť na hocijaké miesto, k nám môže prísť hocikto, pokecá s každým, hluk mu nevadí.

S jedlom nemal nikdy problém, nevyžaduje rutinu, ani správanie nemal nikdy problémové. Teraz v tri a pol roku čo mu také zostalo a neviem, či je to primerané veku, je to, že má brutálnu pamäť. A to na všetko. Má rád dopravné prostriedky a vie o nich viac ako niektorí rovesníci, je stále taký trošku premúdrelý. A čo ma najviac trápi, tak nejaví nejaký veľký záujem o hru s rovesníkmi. Chce sa hrať len s tými vyspelejšími, s dospelákmi si rozumie úplne.

Na mladšiu sestru vôbec nežiarli, pekne sa k nej správa a očný kontakt kedy ako. Mohlo by to byť aj lepšie, aj keď ja sama neznášam, keď mi niekto dlho uprene hľadí do očí.

Stretávate sa aj s takýmito deťmi?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dozrievanie mozgu prebieha do ranej dospelosti a mozog sa mení počas celého života, niektoré spoje zanikajú, iné vznikajú.

Ak som to však správne pochopila, obávate sa, či by váš syn nemohol mať nejakú z porúch autistického spektra. Do 3 rokov sa u neho objavovali isté prejavy, ktoré sa vám tak zdali, tie mu po čase vymizli a zaujíma vás či ich môžu nahradiť iné.

Prejavy syna, ktoré opisujete sa javia ako prejavy bežného dieťaťa. U detí sa počas života striedajú rôzne strachy, v istých obdobiach sú citlivejšie na určité podnety. Zdá sa, že synček je bystrý, veľa si pamätá. To môže byť prejavom niečoho, ale nemusí. Ta isto aj preferencia dospelých. Od dospelých sa deti najviac učia.

Mnohé prejavy porúch autistického spektra sa prejavujú aj u bežných detí. U vášho syna však nebadám mnoho znakov pre poruchy autistického spektra príznačné - poruchy reči, stereotypie v správaní, nezvládanie zmien, problémy v nadväzovaní kontaktu, v socializácii, absencia symbolickej hry, popr. nejaké správanie typu hryzenie, silné záchvaty hnevu.
Skrátka prejavy, ktoré značne komplikujú a znemožňujú bežné fungovanie aj dieťaťu aj rodičovi.

Niektoré formy PAS sú zachytiteľné až v neskoršom veku, zväčša s príchodom školskej dochádzky. Netvrdím preto, že nejaká forma PAS nemôže byť prítomná.

Ak budete mať nejaké pochybnosti, obráťte sa na odborníkov na autizmus a jeho diagnostiku. Takto cez pár informácii prostredníctvom správy je to naozaj nemožné hodnotiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com