Prečo 1,5 ročné dieťa vymýšľa na hudobnom krúžku?

Zodpovedané
20. nov 2019

Dobrý deň,

dcéra má 1,5 roka a od jej 4. mesiacov chodím s ňou na krúžok s názvom hudobná. Prvú pol hodinu ju to veľmi baví a zapája sa. Potom začne vymýšľať a vyberá ľuďom veci z tašky a stoji pri dverách, že chce ísť preč.

Mám sa zobrať a odísť, alebo si ju nevšímať?

Toto robí jediná z celej triedy a ostatné deti svojim plačom aj vyrušuje. Aj iné deti vymýšľajú, ale moja robí doslova cirkus. Vystiera sa a nepomáha už nič iné, len odísť.

A tým spravím presne to, čo ona chce. Chcem, aby sa naučila, že keď sme na nejakom krúžku, tak tam ostaneme do konca. Doma jej toho veľa dovoľujeme a potom si myslí, že si aj vonku môže robiť čo chce. Ale nechcem jej všetko zakazovať.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dcérka je ešte relatívne malá a pre deti býva problematické sústrediť sa na jednu aktivitu taký dlhý čas. Myslím si, že je úplne v poriadku, keď má potrebu explorovať, robiť niečo iné.

Môžete ju skúsiť motivovať k činnosti, zaujať, avšak je nemožné je prinútiť robiť niečo čo v danej chvíli nechce. Buď ju to nebaví, nezaujíma, ale kľudne môže byť, že už sa chce posunúť ďalej, objaviť niečo ďalšie, asi sa tam cíti bezpečne, prostredie jej je známe a chce objaviť viac. Je to prirodzená túžba a potreba dieťaťa. Napĺňa svoju potrebu,

Záleží vám na tom, aby tam zostala do konca alebo na tom, aby opakovala všetko čo jej povedia? Vadí vám, že vyrušuje, že sa nič nenaučí, popr. že chcete aby vydržala až do konca? Je to jej potreba alebo vaša?

Ak je pre vás dôležité, aby vydržala do konca, môžete jej dať hranicu. Vidím, že už chceš robiť niečo iné, ale nás čas tu ešte neskončil. Môžeme ísť von neskôr. Ak ju to rozruší, pracujte s emóciou. Avšak treba si určiť priority, pre koho je toto dôležité a či si myslíte, že ju to niečo naučí.

Odporúčam dieťa neporovnávať s inými, každé dieťa je iné a robí v tej chvíli práve to čo má. To čo mu niečo dáva.

Niekedy sa stávame obeťami našich očakávaní. Dúfate, a boli by ste šťastná, keby dcérka robila počas krúžku to čo ostatní, a do konca, práve vtedy keď sa to od nej chce. Skúste sa od toho odbremeniť, majte z roho obe radosť.

Vnímajte jej signály, vnímavo na ne reagujte a napĺňajte jej potreby. Počúvajte ju.

Prijímajte ju tak ako je, aby sa cítila slobodne a bezpečne.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com