Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo 2,5 ročný syn odmieta babky?

Zodpovedané
RodinaBatoľa (1 - 3 roky)Psychomotorický vývoj
15. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna, ktorý už asi dva mesiace doslova vreští, keď prídeme k jednej alebo druhej babke. Obe bývajú u nás v dedine a chodíme tam minimálne raz do týždňa od jeho narodenia. K mojej mame aj častejšie.

Doteraz nebol problém, ale dva mesiace je to neznesiteľné. Ešte len prídeme a zjavi sa babka, tak hneď nastúpi rev. Odmieta ich obidve a nemôžu sa k nemu ani priblížiť. Ani pohladkať, ani sa na neho pozrieť.

Moja mama k nám chodí hrať sa s ním. Najskôr je to veľmi zlé, ale potom asi po hodine trápenia sa s ňou dokáže zahrať. Ale veľmi ťažko.

Som z toho zúfalá, fakt to trvá dlho. Pravidelné návštevy sú pre mňa ubijajúce.

O aký problém môže ísť?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

naozaj neviem, čo sa mohlo v hlávke synčeka odohrať.
Zrejme pôjde len o obdobie, znovunadobudnutie istoty, bojí sa od vás odlúčiť, chce byť s vami. Možno aj v súvislosti s aktuálnou situáciou niečo o babkách počul, možno sa bojí aj o ne, poprípade má nejaký negatívny zážitok.
Dôvodov môže byť mnoho.

Skúste nasledovať svojho syna. Ukazuje vám rôzne signály, naznačuje svoje potreby. Pokúste sa mu ich napĺňať.

Komunikujte mu emócie, situáciu. Zvedomujte. Pomenujte mu, že sa zdá, že nechce byť u babky, že by najradšej bol len s vami, od babky odišiel. Príjmite to. Mal by mať možnosť rozhodnúť sa o sebe (s kým, ako sa bude hrať, aj kto ho bude chytať). Môžete mu pomenovať pocit, vysvetliť, že rozumiete, že sa s babkou nechce hrať, ale že tam ešte zostanete. Len aby vedel, že je to ok a môže sa rozhodnúť ako naloží s časom tam. Dajte mu na výber.

Doma mu zase zrkadlite čo sa stalo. Pýtajte sa čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie. Skúste hádať čo je za tým. Komunikujte empaticky. Prejavujte synovi dôveru, oceňujte ho. Nastavujte láskavo hranice. Skúste sa vyhnúť, presviedčaniu, popieraniu jeho pocitov, ich zastavovaniu.

Vytvárajte mu bezpečie, prijatie, porozumenie. Dajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa o neho.

Podľa intenzity reakcie a vašej intuície zvážte aj charakter vašich návštev.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com