Prečo dcéra provokuje mladšieho súrodenca?

Zodpovedané
21. apr 2019

Dobrý deň,

mám trojročné a 7 ročné dieťa. Spolu sa hrajú a aj bijú. Staršia dcéra vie neskutočne ovládať mladšieho súrodenca. Poslúcha ju najviac z celej rodiny. Robíme skoro všetko spolu a väčšinou to funguje dobre.

Staršia dcéra ho strašne provokuje. Rozpráva mu veci, čo ho vytáčajú (si zlý, berie hračku, hovorí na niečo, že nie je pekné). A mňa to neskutočne vytáča. Väčšinou to robí vtedy, keď sa na niečo hnevá, keď jej niečo zakážem, niečo sa jej nedarí.

Ako najlepšie sa provokovania zbaviť?

Ako jej hnev preniesť na niečo iné než na brata?

Keď ma dobrú náladu, jej to jej super kamarát. Keď má pri sebe kamarátku, strašne ho odstrkuje. Ja chápem, že sú "veľkáčky", aj sa ho snažím zabaviť inak. Ale jeho staršie deti fascinujú.

Ako ju naviesť na to, aby ho neodstrkovala, keď má niekoho iného?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Nemyslím si, že ide o provokáciu. Ako ste už sama naznačili o (ne)zvládanie hnevu.
Nahnevá sa a prenáša to na bračeka.

Emóciu jej treba priznať, pomenovať. Deti sa tým učia spojiť si fyzický pocit s pomenovaním, s emóciou. Zároveň to emóciu ukľudňuje a vracia dieťa späť do kognitívnej roviny.

Môžete skúsiť povedať, že viete, že sa hnevá, že si to predstavovala inak, že niečo veľmi chcela spraviť a že preto bračekovi hovorí takéto slová/ berie hračky. Môžete jej skúsiť dať nejaký návod čo robiť s hnevom. Ukázať jej, alebo povedať, čo robíte napr. vy.

Spätne viete rozobrať tú situáciu napr. večer, keď už bude v kľude. Preberte si čo sa stalo, skúste vysvetliť, že sa hnevala a braček bol blízko tak mu hovorila také slová. Ako sa asi mohol cítiť. Prebrať, čo by sa dalo robiť nabudúce.

Čo sa týka odstrkovania, nedá sa ju prinútiť, aby sa s ním chcela hrať. Niekedy pomáha pomenovať pocity bračeka, že asi sa necíti dobre, keď ho odstrkujú, hovoria niečo nepekné.

Ono, v zásade sa s ním hrať nemusí. Treba však vysvetliť ako mu dať citlivo najavo, keď sa s ním nechcú hrať. Rozprávať sa o tom, že sa chce na nich pozrieť, že ho to zaujíma. Treba dcére vyjadriť pochopenie. Môžete skúsiť spraviť dohodu, že 3 minútky bude s nimi a potom ho vezmete.

Synčekovi tiež vysvetľovať, že sestrička tu má kamarátku a chce sa hrať s ňou, že teraz sa môže hrať s vami a neskôr zase so sestrou.
Aj dcéra potrebuje súkromie a čas len pre seba, kedy sa nemusí "podriaďovať" bračekovi.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com