Prečo moje dieťa hádže hračky po druhých deťoch?

Zodpovedané
9. apr 2019

Dobrý deň,

máme 21 mesačného syna, ktorý je inak veľmi šikovný a aj podľa slov nejedného doktora na svoj vek dosť rozpráva a rozumie. Čomu sa možno ani niet čo čudovať, nakoľko sa mu všetci v rodine venujú. Je to jediné vnúča.

Ja už od jeho 10. mesiacov pracujem na skrátený úväzok, takže doobeda je s babkou a poobede zase so mnou a večer s oteckom sme všetci spolu. Žijeme všetci momentálne od jeho narodenia v jednom rodinnom dome spolu aj s mojimi rodičmi. Malý sa nám vždy zdal skôr také pokojnejšie dieťa, čomu sme veľmi nerozumeli, lebo sme všetci skôr temperamentnejšie povahy.

Mal vždy záujem o knihy, autá a pekne sa dokázal hrať aj prehrať sám. Čo sa týka detského kolektívu, tak tam to možno trochu malému chýba, nakoľko má domácu starostlivosť. Cez zimu sme s ním chodievali aj do detských kútikov a v peknom počasí sme zase vonku, na ihrisku. Tým chcem povedať, že deti pozná a má ich rád. Aj keď v poslednej dobe evidujem jeho zosilňujúcu sa energickosť, nie je extra pojašený, keď príde medzi deti. Vie normálne kľudne prísť a začne sa socializovať.

Problém som si začala všímať pred nedávnom (cca 2-3 týždne), ktorému vôbec nerozumiem.

Akonáhle sa začne hrať s dieťaťom, tak po chvíľke začne hádzať po ňom hračky. Príde k dieťaťu a buchne ho a berie to ako formu hry, nakoľko sa na tom zabáva. Vždy mu samozrejme povieme, že to sa nesmie a detičky to bolí (robí to občas aj nám dospelým) a snažíme sa mu dohovárať. aby to nerobil znova (ospravedlní sa). Mal aj maniere kúsania nás dospelých, ale to sa časom zlepšilo. Za pár minút sa situácia zopakuje znova a my mu to samozrejme prizvukujeme znova.

Tým, že je to aj veľký silák, bojím sa, aby neublížil nejakému inému pekne sa hrajúcemu dieťaťu. Všimla som si, že to najmä robí v rámci hry na upútanie pozornosti. Teda, aspoň to tomu pripisujem. Fyzické tresty na dieťa vôbec neaplikujeme a ani násilie nemá kde odpozorovať. Celkom ma to znepokojuje, lebo vôbec neviem odhadnúť kedy sa situácia zopakuje znova a nechcem ho takisto izolovať od detí.

Ako mám riešiť takéto situácie?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

v situácii, keď synček ohrozuje iné deti, robí im niečo nepríjemné, bolestivé, treba mu jasne stanoviť hranicu.
V prvom rade fyzickú, keďže v takejto situácii nie je na nejaké slová čas.

Znamená to, že mu môžete chytiť ruku, poprípade vziať vec, ktorú sa chystá hodiť. A následne vysvetliť. Chcel si to hodiť na chlapca. Do ľudí sa ale veci nehádžu. Môžeš to dať sem do piesku. Popr. Buchol si dievčatko. Ľudia ale nie sú na búchanie. Môžeš búchať sem do lavičky.
(to sú len príklady, môžete tam dosadiť čokoľvek, čo je pre vás prijateľné).

Je treba pracovať aj s emóciou. Skúsiť pomenovať, ak sa niečo stalo. Dievčatko ťa nahnevalo. Chcel si sa s tým hrať, tak si jej to vzal. Ale hračka bola obsadená.

Synček to testuje. Ak by hranice nefungovali a stále by to opakoval môžete mu skúsiť dať na výber. Ak sa rozhodneš hádzať po deťoch veci, rozhodneš sa už na dnes odísť domov. Ak sa rozhodneš do ľudí nehádzať, rozhodneš sa, že tu zostaneme.

Tu by som chcela zdôrazniť, že ak dáte možnosti a dieťa sa rozhodne, treba to dodržať. Ak buchne, ideme domov. Tiež pozor na možnosti aké dáte, aby ich bolo možné dodržať.

Chce to trpezlivosť, jasné podanie a dodržiavanie.

Môže ísť tiež o to, že o synček robí vtedy, keď chce pozornosť.

Skúste odpozorovať, či s tým prestane, keď sa mu venujete, alebo či to pokračuje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com