Prečo sa 13 ročný syn začal drzo správať k môjmu partnerovi?

Zodpovedané
2. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Žijem v spoločnej domácnosti s partnerom, s ktorým máme spoločné bábo a ešte s 13 ročným synom, ktorého mám z predošlého vzťahu. Od jeho 8 rokov ho vychovávam s terajším partnerom. Syn biologického otca nepozná osobne, pozná ho len z fotiek. Naposledy sa videli, keď mal 3 roky.

S terajším partnerom mal dobrý vzťah, ale posledný rok sa to zmenilo. Môj syn je k nemu drzí a vôbec sa s ním nechce rozprávať. Obťažujú ho jeho otázky a vôbec sa mu nezdôveruje. Partnerove správanie sa nezmenilo.

Veľa sa teraz kvôli tomu hádame. Naposledy, keď mu syn drzo odpovedal, tak mu bolo povedané, že ho vyhodí z domu. Že ho viac nepovažuje za syna. Podotýkam, bývame u partnera. Takéto reči sa mi nepáčia.

Podľa partnera by som mala syna fyzicky trestať. Ja som však proti.

Ako mám riešiť danú situáciu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať čo sa deje. Správanie syna mohlo spustiť mnoho vecí.

Komunikácia zo strany vášho partnera, vek, v ktorom sa nachádza, tiež kľudne niečo z minulosti, poprípade niečo, čo sa u v poslednej dobe stalo. Môže mať pocit, že s partnerom musí o vás súperiť. Tá príčina možno nie je známa ani vášmu synovi.

Čo sa týka partnera, navrhujem, aby ste sa s ním porozprávali. Syn si môže prechádzať nejakým ťažším obdobím a vyhrážanie sa, v akomkoľvek období, je veľmi nešťastné riešenie. Vyhrážanie sa dáva dieťaťu správu, že jeho pocity nie sú v poriadku a budú potrestané, že sa mu nikto nesnaží rozumieť. Pre syna je to správa, že nie je dosť dobrý, že niekto ďalší ho nechce.

Otvorene sa porozprávajte o komunikácii, o tom, ako by ste radi so synom komunikovali atď.

Keď bude mať syn nepríjemné správanie voči partnerovi, skúste mu odzrkadliť pocity. Zdá, sa, že ťa niečo hnevá. Že ťa niečím nahneval. Tuším ťa niečo naštvalo.

Môžete dať hranicu, rozprávame sa ale slušne. Rozumiem, že sa kvôli niečomu hneváš, ale potrebujem vedieť tvoju odpoveď.

Môžete tiež skúsiť ponúknuť pomoc. Ak ma potrebuješ, som tu.

Ak by ste si nevedeli rady a komunikácia medzi synom a partnerom sa hrotila, vždy sa viete obrátiť na psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com