Prečo sa skoro 8 ročný syn v noci občas pociká?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

môj syn bude mať vo februári 8 rokov a občas sa v noci pociká. Hovorí, že tak hlboko spí a nezobudí sa. Ako dvojročný bol operovaný na hypospádiu.

Veľa pije a pred spaním ide aj dvakrát na wc.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade treba vylúčiť zdravotný problém. O tom sa poraďte s lekárom.

Následne môžete skúsiť zmeniť režim. Piť viac počas dňa a menej večer. Ísť na toaletu tesne pred spánkom, tréning zvieračov, niektorí odporúčajú nočné budenie, avšak na to sú rozporuplné názory.
Pri primárnej enuréze ide o pomočovanie sa od narodenie bez obdobia sucha. Vtedy ide zväčša o nezrelosť nervového systému, o nižšiu kapacitu močového mechúra, hormonálnu poruchu, ale mnohokrát sú príčiny iné a nie všetky sú dostatočne vysvetlené.

Ak už synček mal obdobie sucha, ktoré trvalo aspoň 6 mesiacov, zväčša ide o tzv. sekundárnu enurézu a tá má zväčša psychický pôvod.

Určite ho netrestajte, ale naopak, snažte sa ho oceniť , budovať jeho sebaúctu, aby sám cítil, že je schopný zvládať problémy. V oboch prípadoch považujem spoluprácu so psychológom nápomocnú.

Doma mu vytvárajte bezpečie a prijatie. Komunikujte empaticky, zrkadlite mu emócie. Ponúknite mu pomoc, ak potrebuje. Oceňujte ho aj za čiastkové úspechy, oceňte proces a snahu. Nezameriavajte sa na výsledok. Dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte. Vyjadrujte vieru v jeho schopnosti, dôverujte mu. Nastavujte hranice. Reagujte na jeho potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com