Prečo štvorročný syn škrípe zubami?

Zodpovedané
21. mar 2020

Dobrý deň,

môj štvorročný syn v noci škrípe zubami,už asi rok,no posledný čas sa mu to zhoršilo,už má aj zúbky zbrúsené. Všetko som skúšala, čo zvyknete radiť pri strachu. Vraj mu pomáha len to, keď som tam s ním. No robí to aj vtedy, keď tam prídem, keď ma zavolá. Prídem vždy. Stačí mu, keď som tam, ani sa nepritúli, spí spokojne ďalej.

Už dávnejšie spí s mladším bratom vo vlastnej izbičke. Do škôlky nechodia, som s nimi doma. Pracujem na čiastočný úväzok po večeroch. U nás doma vôbec nemáme stres, úzkosti. Sme v pohode a užívame si každý deň s deťmi.

O aký problém teda môže ísť?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príčina bruxizmu, teda škrípania zubami je mnohokrát nejasná a nedá sa určiť. Odborníci tvrdia, že sa môže vyskytovať pri nejakej odchýlke pri raste zubov, ak zúbky nie sú v rovnakej rovine, prípade ak má dieťatko bolesti zubov, uší, hrdla.

Škrípanie zubami môže tiež poukazovať na nejaké napätie, stres, emocionálnu záťaž, nespracovaný zážitok, zmenu, ktorú dieťa zažilo. Dieťa sa navonok môže javiť v poriadku, avšak nikdy si nemôžeme byť istí čo prežíva vnútri, či niečo nepovažuje za náročné, či v sebe nemá nejaký zmätok. Neviem, aký rozdiel máte medzi detičkami, ale môže ísť aj o žiarlivosť, v zásade o čokoľvek.

Doma mu vytvárajte bezpečie a prijatie. Prejavujte mu lásku a venujte pozornosť. Adekvátne reagujte na jeho potreby. Pracujte s emóciami, strachom. Nastavujte láskavo hranice. Komunikujte empaticky, uplatňujte dohody. Oceňujte syna a prejavujte mu dôveru.
Skúste upraviť spánkový režim, pred spánkom nastoliť pokoj a kľud, prípravu na spánok. Skúste chodiť spávať v rovnakom čase každý deň. Môžete pre spánkom skúsiť nejakú masáž, škrabkanie, niečo, čo by synčeka uvoľnilo.

Pri bruxizme, obzvlášť keď už pozorujete zmeny na zúbkoch, vám odporúčam navštíviť v prvom rade zubného lekára. Existujú rôzne pomôcky na zmiernenie následkov a tiež vám povie, či príčina škrípania nie je medicínskeho charakteru.
Ak by to také nebolo, a škrípanie by nepoľavovali, môžete konzultovať so psychológom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com