Problémový vzťah matky a dcéry

Zodpovedané
28. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho celoživotného problému. S mojou mamou bolo ťažké vyrastať. Je rozvedená, ťažká povaha. Rola mama - dcéra bola dlhé roky otočená. Veľa zlého som s nou prežila pred a aj po manželstve. Zasiahlo to moju a aj manželovu rodinu. Vzťahy sa naštrbili a nikto nechce byť v jej spoločnosti.

Pred 8 rokmi som sa odsťahovala a mám fantastický vzťah s otcom a jeho rodinou. Trávime veľa času spolu. Vzťah môj manžel a mama sa vyostril až tak, že nechce s ňou mať nič spoločné. Mama teraz nevie prežiť, že trávim oveľa viac času s otcom a stále na mňa psychicky tlačí.

Je schopná mi aj celé dva dni nonstop písať, alebo volať, tlačí na mňa, aby som "upravila" jej vzťahy s mojím mužom, jeho rodičmi a s otcom Ja to však nechcem. Celý život som robila, čo chcela ona. Nútila ma robiť to, čo som nechcela. Teraz robí to isté.

Moje deti ju majú veľmi radi. Nevedia o ničom z minulosti a nevadí mi, aby sa s ňou stretávali. Ona však odmieta prísť vtedy, kedy ja poviem. Berie to tak, že ju vyčleňujem z rodiny a že ju separujem.

Už som unavená z toho vecného boja. Snažím sa jej vysvetliť, že nech si rieši vzťahy sama a zameria sa len na deti a teší sa, že je s nimi.

Ako mám k nej pristupovať a ako situáciu vyriešiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

rozumiem, že vás situácia, v ktorej ste sa ocitli trápi.

Obe ste dospelé a každá sa rozhodujete sama za seba. Žiaľ, nevieme ovplyvniť správanie druhých, len svoje.

Vy sa rozhodnete, či sa s ňou chcete stretnúť, či sa porozprávate s vaším mužom, nemusíte robiť to, čo si želá ona. A tak isto aj vaša mama bude robiť len to, čo ona sama chce.

Môžete jej vysvetliť váš postoj, povedať jej, čo ponúkate. Ona to buď príjme alebo nie.

Predpokladám, že keďže je táto situácia dlhodobá, môže byť oveľa komplexnejšia.
Tento vzťah si so sebou nesiete celý život a rodinné vzťahy zvyknú ovplyvňovať veľkú časť našich životov.

Možno by vám dobre padlo porozprávať sa s niekým o tom hlbšie.

Držte sa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com