Šikana v triede 9 ročného chlapca

Zodpovedané
1. mar 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 9 ročného syna. Pred rokom sme sa presťahovali z mesta na dedinu. Deti v priebehu roka prestúpili aj na inú školu.
Problémy začali v priebehu posledných mesiacov, keď začala v triede šikana. Vlastný spolužiaci šikanovali syna a aj iného spolužiaka. Priznal sa až po niekoľkých mesiacoch. Riešilo sa to. Avšak v škole fungujú neustále v núdzovom režime, stále im zastupujú iní učitelia.

Nakoľko syn má k svojej triednej dobrý vzťah, pani učiteľku rešpektuje, uznáva, má ju rad. Druhá pani učiteľka je moc dramatická. Kričí na slabších žiakov. Syn chodí do školy a zo školy smutný, nervózny.
Je to bezproblémový chalan, ktorý vie, čo sa patrí. Je šikovný aj v rámci učenia. Ale v poslednom čase je úplne iný, akoby vymenený.

Snažím sa o tom s ním stále rozprávať, avšak neviem ako mu pomôcť. Sama mam pocit, že v škole, ktorú navštevuje vládne akoby chaos.
Suplujú učitelia, každý má iný prístup. Mám pocit, že deti v takomto veku nie sú na to pripravené.

Niekedy má človek pocit z učiteľov, že sú ustráchaní a ľahostajní. Hľadí sa na všetko iné, len nie na zdravý posun a výuku ďalšej generácie.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.
téma šikany je veľmi vážna a určite ju treba riešiť.
Vidím, že vás to trápi a už ste skúsili mnohé a veľmi sa snažíte synovi pomôcť.
V prvom rade je šikanu na škole treba riešiť hlavne v spolupráci so školou a školskou psychologičkou.

Čo viete robiť vy, je byť pri synovi, aby vedel, že nech sa deje čokoľvek ste tam preňho. Ponúknuť mu pomocnú ruku, svoju prítomnosť, vypočutie, lásku, čokoľvek čo bude potrebovať. Skúste sa ho spýtať, či a ako by ste mu vedeli pomôcť. Porozprávajte sa o tom, čo prežíva, či cíti. Skúste vysvetliť, prečo sa to deje, že to nie je jeho chyba, že si môže zastať seba. Porozprávať o šikane ako takej, aby mal dostatok informácii.
Bolo by dobré doma mu zvyšovať sebavedomie, vedomie vlastnej hodnoty.

Ak sa vám zdá, že ho to veľmi ovplyvňuje, mení sa, je smutný, skúste kontaktovať školského psychológa, popr. aj psychológa mimo školy.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com