Skoro trojročná dcérka sa začala zajakávať. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý večer,

mám dcérku, ktorá bude mať 2 roky a 8 mesiacov. Je jedináčik. Posledné 3 mesiace sa zajakáva, koktá. Dnes mi o tom povedala už aj učiteľka, že si to všimla. Že jej povedala: " Ja chcem ci ci ci ci cikať. " Veľmi ma to trápi a mám veľké obavy.

V septembri nastúpila do škôlky, ale tam problém nebude. Problém začala dávno pred nástupom.

Nič také zvláštne sa u nás neudialo. Máme iba ju. Manžel od narodenia pracuje v zahraničí, takže je zvyknutá, že je s nami cez víkendy. Doma je pohodová atmosféra. Vidí mňa a aj manžela, že sa máme radi. V marci sme sa sťahovali, ale vtedy rozprávala ešte dobre. Ani sťahovanie nevnímala. Keď dcérka niečo vyvedie, tak ju nikdy fyzicky netrestám a ani jej škaredo nenadávam.

Netuším z čoho to pramení. Neviem, kde sa stala chyba. Ak mi spieva piesne zo škôlky, tak hovorí pekne, čisto. Niekedy rozpráva takisto správne, ale teda sa aj zajakáva. Je veľmi zhovorčivá, komunikatívna.

Mám to riešiť u logopedičky, alebo sa to samo vekom upraví?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

veľmi ťažko pátrať po príčine zajakavosti. Môže tu zohrávať úlohu dedičnosť, nečakaný zážitok, skúsenosť, nejaká zmena, výchova, prostredie, ale kľudne aj škôlka.

Niekedy majú deti medzi 2 - 4 rokom takéto obdobie, keď sa rýchlo rozvíja ich reč. Zvykne to spontánne odznieť.

Dcérku počúvajte, nechajte ju dohovoriť. Nedokončujte vety za ňu, neopravujte ju. Netlačte ju, aby vetu zopakovala "správne". Dávajte jej najavo, že sa s ňou radi rozprávate, motivujte ju k rozprávaniu. Neupriamujte na to pozornosť.

Skúste chvíľu počkať, či to neodznie, prípadne sa poraďte s logopédom alebo iným odborníkom. Ani konzultácia, na ktorej vám potvrdia, že je všetko v poriadku nie je zbytočná.

Dcérku si všímajte. Reagujte na jej signály a adekvátne napĺňajte jej potreby. Komunikujte s ňou empaticky. Je dôležité, aby cítila, že ste pri nej, že ste tu pre ňu, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť a zaujímate sa.

Veľmi dôležité je prijatie a bezpečie. Prijímajte a zrkadlite jej emócie. Pomenujte ich.

Dcérke láskavo nastavujte hranice.

Prejavujte jej lásku a dôveru. Nechajte ju o niektorých veciach rozhodovať a jej voľbu rešpektujte. Oceňujte ju.

Dávajte jej čas na voľnú hru, avšak buďte pri nej. Mnohé veci si deti dokážu prehrať a spracovať počas hry.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com